Maraton wydarzeń biegowych i zmiany w komunikacji miejskiej [Aktualizacja: 26.04., godz. 12:30]

Дата публікації: 26.04.2024

Katowice, Knurów, Pilchowice i Siewierz – w tych gminach na początku maja zorganizowane zostaną biegi, do których musi zostać dostosowana komunikacja miejska. Osoby, które planują w tym czasie korzystać z autobusów w tych miejscowościach, powinny przed wyjściem z domu zapoznać się z wprowadzanymi zmianami. W przeciwnym wypadku, na przystanku lub w czasie podróży może czekać ich zaskoczenie.

[Aktualizacja: 26.04., godz. 12:30]

Organizator odwołał wydarzenie pn. III Siewierski Bieg Uliczny Traktem Biskupim, co oznacza, że zaplanowane w związku z tymi zawodami zmiany w komunikacji miejskiej nie zostaną wprowadzone.

###

Utrudnienia w komunikacji miejskiej wynikają z konieczności jej dostosowania do tras biegowych. Zarząd Transportu Metropolitalnego, w tego typu okolicznościach, wdraża zmiany ukierunkowane na minimalizację niedogodności. Są to m.in. korekty rozkładów jazdy, modyfikacje tras linii oraz tymczasowe przystanki.

Pierwszym i zarazem najbardziej rzutującym na komunikację miejską wydarzeniem biegowym będzie Silesia Półmaraton oraz towarzyszący mu Bieg Bohaterów. Zawody odbędą się 1 maja w Katowicach. W związku z nimi w godzinach 9:30 – 13:30 wyłączane z ruchu będą poszczególne ulice, przez co prawie 40 linii autobusowych będzie miało tymczasowo zmienioną trasę. Ponadto, 33 przystanki, znajdujące się m.in. w centrum, Bogucicach, Janowie, Nikiszowcu, Osiedlu Paderewskiego, Szopienicach i Zawodziu nie będą obsługiwane. ZTM, dla zminimalizowania niedogodności, nie tylko w optymalny sposób modyfikuje poszczególne trasy, ale również uruchamia kilka tymczasowych przystanków – taka potrzeba zaistniała głównie w dzielnicy Janów.

1 maja odbędzie się również kolejny bieg - III Siewierski Bieg Uliczny Traktem Biskupim. W tym przypadku utrudnienia będą jednak mniejsze. Obejmą one 3 linie M23, 269 i 637. Autobusy w pojedynczych kursach, głównie przedpołudniowych, będą miały zmienioną trasę i nie obsłużą niektórych przystanków.

Kolejne wydarzenie biegowe, wpływające na funkcjonowanie komunikacji miejskiej, to Bieg Konstytucji, który odbędzie się 5 maja w Knurowie i Pilchowicach. Zmiany obejmą 4 linie - M105, 47, 120 i 194 i również sprowadzą się do zmiany tras oraz zawieszenia niektórych przystanków (w Szczygłowicach).

– Dokładamy starań, aby związane z wydarzeniami biegowymi utrudnienia w komunikacji miejskiej były jak najmniejsze. Apelujemy do pasażerów o śledzenie i sprawdzenie rozkładów i komunikatów na naszej stronie internetowej – podsumowuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Остання інформація
Графіка: Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]
Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]

W noc z 1 na 2 oraz 2 i 3 lipca 2024 r. przeprowadzane będą serwisowe prace. Pierwsze z nich będą dotyczyć Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a drugie systemu reklamacji. W tym czasie niektóre funkcjonalności tych rozwiązań będą niedostępne.

Графіка: Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec
Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec

29 czerwca uruchomiona zostanie pierwsza bezpłatna linia obsługiwana taborem historycznym. Kolejne połączenia zostały zaplanowane na następne, lipcowe weekendy. Wszystko w ramach imprezy pn. "Kierunek GZM".