Poznaj ZTM

Дата публікації: 07.04.2021

1. Podstawowe informacje

Zarząd Transportu Metropolitalnego został powołany uchwałą przez Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w listopadzie 2017 roku, a 1 stycznia 2019 roku przejął obowiązki trzech poprzednich organizatorów transportu zbiorowego. Połączenie tych systemów komunikacji miejskiej działających na terenie Śląska i Zagłębia w jedno przedsiębiorstwo spowodowało, że pod wieloma względami ZTM jest największym organizatorem transportu w Polsce.

Obsługujemy teren ponad 50 miast i gmin, łącząc najważniejsze ośrodki województwa śląskiego. Codziennie na terenie Śląska i Zagłębia kursuje blisko 1700 autobusów, tramwajów i trolejbusów pod szyldem ZTM. Ponad 500 linii obsługuje prawie 7 tys. przystanków pokonując ponad 100 milionów kilometrów rocznie. Codziennie rozwijamy naszą ofertę i podnosimy jakość świadczonych usług. Cieszymy się, że nasze starania spotykają się z tak pozytywnym odbiorem ze strony pasażerów - 92% korzystając z naszych usług pozytywnie ocenia ich standard. Dziękujemy!

Tak duże przedsiębiorstwo nie byłoby w stanie dynamicznie się rozwijać, gdyby nie najcenniejsza dla każdego pracodawcy wartość - pracownicy. Zatrudniamy około 300 pracujących z pasją i poświęceniem pracowników: inżynierów, analityków, prawników i innych. Dodatkowo operatorzy, którym zlecamy prace przewozowe zatrudniają tysiące pracowników. To dzięki tym wszystkim osobom każdego dnia mieszkańcy Śląska i Zagłębia mają dostęp do przyjaznego transportu publicznego, który rozumie ich potrzeby. Nasz trud w budowaniu trwałych relacji z pracownikami zaowocował przyznaniem w 2020 roku przez Ogólnokrajowy Pracowniczy Związek Zawodowy „Konfederacja Pracowników” tytułu Przyjaznego Pracodawcy - co jest dla każdej organizacji wyjątkowym wyróżnieniem.

ZTM Raport

2. Dyrekcja

 Dyrekcja

Małgorzata Gutowska

Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego od lutego 2019 r. Od prawie 30 lat związana z branżą transportową. Była m.in. prezesem zarządu oraz dyrektorem generalnym spółek należących do takich grup jak Veolia, Transdev, Deutsche Bahn Group, Raben Group. Jest absolwentką Zarządzania Akademii WSB. Posiada doświadczenie w kierowaniu skomplikowanymi strukturami organizacyjnymi, również rozproszonymi, wielooddziałowymi. Bardzo dobrze odnajduje się w sytuacjach kryzysowych, szczególnie wymagających restrukturyzacji oraz w zarządzaniu operacyjnym i zarządzaniu finansami. W kompleksowy sposób dostosowuje organizacje do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych. Umiejętności te potwierdzone są certyfikatem Prosci Change Managment uzyskanym na Akademii Leona Koźmińskiego.

Od 6 lat pracownik samorządowy. Już w pierwszym roku prowadzenia ZTM skutecznie przeprowadziła pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce proces integracji trzech dotychczasowych organizatorów transportu, ograniczyła koszty funkcjonowania jednostki, a także zredukowała zatrudnienie. Inicjuje i nadzoruje procesy optymalizujące transport publiczny na terenie ponad 50 gmin, z których większość należy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. ZTM jest pod wieloma względami największym organizatorem publicznego transportu zbiorowego w kraju. W skład systemu wchodzą podsystemy: autobusowy, tramwajowy i trolejbusowy, razem blisko 500 linii komunikacyjnych, 1700 pojazdów i ok. 7 tys. przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Budżet jednostki to 1,5 mld złotych.

Zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa przewożonym pasażerom, a także wciąż unowocześnia standardy działania biznesowego, wdraża programy rozwoju osobistego pracowników, budując silny i zmotywowany zespół oraz unowocześnia infrastrukturę transportową. Otrzymała nagrodę „Pracodawca roku” od OPZZ. Pod jej kierownictwem ZTM otrzymał również tytuł „Super Samorząd” od Fundacji Stefana Batorego za szereg działań na rzecz inkluzyjnej komunikacji.

Ogromny nacisk kładzie na działanie zgodnie z procedurami i etyką zawodową. Ściśle współpracuje ze środowiskami naukowymi biorąc udział w konferencjach i spotkaniach poświęconych w szczególności organizacji publicznego transportu zbiorowego. Swoją wiedzą dzieli się również na Forum Organizatorów Transportu i jest członkiem Rady Programowej Politechniki Śląskiej.



Dyrekcja

Aleksander Sobota

Zastępca dyrektora ds. Przewozów w Zarządzie Transportu Metropolitalnego. Od czerwca 2019 r. kieruje pracami związanymi z zapewnieniem ciągłości obsługi komunikacyjnej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i gmin, z którymi zawarto porozumienia.


Pion Przewozów ZTM zajmuje się ponadto organizacją komunikacji zastępczej, opiniowaniem zgłaszanych wniosków i postulatów dotyczących funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie rozkładów jazdy i lokalizacji przystanków. Zajmuje się także realizacją prac nad optymalizacją układu linii publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez ZTM. W latach 2019-2021 m.in. kierował zespołem zajmującym się projektowaniem linii metropolitalnych oraz projektem obsługi węzłów przesiadkowych Brynów i Zawodzie w Katowicach. Ponadto z zespołem zajmował się m.in. opracowaniem projektu obsługi komunikacyjnej węzła Sądowa w Katowicach, przygotowaniem koncepcji obsługi komunikacyjnej KSSE-podstrefa Gliwicka oraz innymi projektami, których celem było dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport uzyskał na Politechnice Warszawskiej. Wieloletni nauczyciel akademicki na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, o dużym dorobku w zakresie współpracy z przemysłem. Kierownik lub współautor licznych opracowań w zakresu inżynierii ruchu i planowania układów komunikacyjnych.

Dyrekcja

Adam Sujkowski

Zastępca dyrektora ds. Kontrolingu w Zarządzie Transportu Metropolitalnego. Od sierpnia 2021 roku kieruje pracami związanymi z Wydziałami: Statystyki Transportowej, Analiz i Budżetowania oraz Kontroli Wewnętrznej. Nadzoruje przygotowanie prognoz i rozliczeń w zakresie składek i dotacji gmin GZM oraz rozliczeń umów zawartych z operatorami na realizację usług przewozowych.

Pion Kontrolingu ZTM zajmuje się ponadto m.in. analizą rynku przewozowego, nadzorem nad realizacją planu finansowego w zakresie przewozów czy dokonywaniem analiz strategicznych dotyczących różnych aspektów rozwoju i działalności ZTM. Adam Sujkowski z komunikacją miejską związany jest od początku swojej kariery. Ukończył dwa kierunki na Politechnice Śląskiej: transport oraz mechanikę i budowę maszyn.

 

  Wojciech Trzewik 

Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Operacyjnego w Zarządzie Transportu Metropolitalnego.
Od września 2023 r. nadzoruje pracę Wydziałów: Infrastruktury Mobilnej, Infrastruktury Stacjonarnej, Zarządzania Ruchem oraz Kontroli Biletów. Pion Zarządzania Operacyjnego zajmuje się m.in. nadzorem nad realizacją umów zawartych z Operatorami pod kątem jakości usług przewozowych, Systemem Informacji Pasażerskiej na przystankach i w pojazdach, Systemem Zliczania Pasażerów, monitorowaniem prawidłowej pracy elektronicznych urządzeń do poboru opłat za przejazd oraz automatów biletowych, nadzorem nad utrzymaniem infrastruktury przystankowej a także organizacją kontroli biletów.

Wojciech Trzewik związany jest z komunikacją miejską od początku swojej kariery zawodowej. Brał udział w opracowaniu nowych standardów jakościowych w komunikacji, jest współautorem umów przewozowych obowiązujących od 2021 r.  Jest absolwentem Politechniki Śląskiej na Wydziale Transportu i Inżynierii Materiałowej. W 2015 r. ukończył studia podyplomowe na Politechnice Krakowskiej w temacie „Miejski Transport Zbiorowy – zarządzanie, organizacja,  nowoczesne technologie i wsparcie informatyczne”.

3. Raporty z działalności i społecznej odpowiedzialności