Szybciej do Będzina, Sosnowca i na lotnisko

Дата публікації: 07.02.2022

1 stycznia ruszyła nowa autobusowa linia metropolitalna M19, którą mieszkańcy mogą dojechać bezpośrednio do Sosnowca czy Pyrzowic. Metrolinia zatrzymuje się na terenie gminy Psary w Dąbiu, Malinowicach, Psarach i Sarnowie. Warto dodać, że M19 kursuje niemal przez całą dobę ze zwiększoną częstotliwością.

Linie metropolitalne to system połączeń autobusowych ZTM, które nie tylko usprawniają, ale również ułatwiają podróżowanie po Metropolii. Ich wdrożenie jest rozłożone w czasie. Od 1 stycznia 2022 r. na terenie gminy Psary uruchomiona została metrolinia M19, natomiast w ciągu roku planowane jest uruchomienie kolejnych linii M23 i M103.

Nowa metrolinia kursuje w dni robocze: w godzinach szczytów komunikacyjnych co 30 min, poza szczytem i w dni wolne co 60 min. M19 zapewnia bezpośredni dojazd z Sosnowca, Będzina, Psar i Mierzęcic do Portu Lotniczego w Pyrzowicach, a także do terminala Cargo Portu Lotniczego w Pyrzowicach w godzinach zmian pracowniczych.

Podróż z Psar do Będzina zajmuje 15 minut, a do Sosnowca oraz na lotnisko dojedziemy w 30 minut. – Linia M19 to dobre rozwiązanie dla mieszkańców niewielkich gmin, którzy mogą teraz dojechać do dużych miast szybko i bez przesiadek – mówi Pani Helena, mieszkanka Mierzęcic.

Co ważne, jadąc do Sosnowca dojeżdżamy do dworca PKP, skąd pojawiają nam się nowe możliwości podróżowania do pobliskich miast: Katowic, Gliwic, Tychów czy Raciborza.

To także idealne rozwiązanie dla uczniów dojeżdżających do szkół w Sosnowcu. – Wcześniej moja podróż do szkoły trwała ponad godzinę z dodatkową przesiadką z autobusu na tramwaj. Teraz wsiadam w M19 i dojeżdżam na miejsce w 35 minut. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ autobusy jeżdżą szybciej, częściej i punktualnie, a zaoszczędzony czas mogą wykorzystać na coś innego – mówi Marta, mieszkanka Dąbia.

Z przeprowadzonych rozmów z pasażerami M19 można śmiało wywnioskować, że wprowadzona linia metropolitalna ułatwia przemieszczanie się po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Podróżujący cenią sobie oszczędność czasu, większą częstotliwość kursowania oraz utrzymanie czystości w autobusach.

– Odkąd wprowadzono linię M19 zostawiłem samochód w garażu i zacząłem dojeżdżać do pracy autobusem. Naprzeciwko domu mam przystanek, a bilet kupuję szybko przez aplikację mobilną – mówi Łukasz, jeden z pasażerów nowego autobusu.

Przy Urzędzie Gminy Psary powstanie Centrum Przesiadkowe

Już w tym roku rozpocznie się budowa Centrum Przesiadkowego przy Urzędzie Gminy w Psarach. Inwestycja zakłada budowę gminnej drogi z pętlą autobusową i infrastrukturą towarzyszącą. W centrum przesiadkowym znajdą się przystanki autobusowe, zatoki postojowe dla autobusów oczekujących, chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe. Powstaną wiaty przystankowe, ławki, zadaszone stojaki na rowery i elektroniczna tablica informacyjna połączona z systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a mieszkańcy będą mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody na nowym, większym parkingu.

Do czasu powstania Centrum Przesiadkowego, przystankami obsługującymi linie M19 przy Urzędzie Gminy Psary pozostają przystanki znajdujące się na ul. Malinowickiej przy stadionie LKS Iskra Psary.

Zachęcamy wszystkich do podróżowania komunikacją zbiorową. Osoby, które będą chciały przesiąść się ze swojego samochodu do autobusu M19, do czasu powstania centrum przesiadkowego będą mogły zostawiać swoje pojazdy na gminnym parkingu przy stadionie LKS Iskra Psary i restauracji „Przy Kominku”.

Gdzie kupię bilet?

Bilety na metrolinie kupujemy w taki sam sposób jak pozostałe autobusy. Można to zrobić w jednym z biletomatów, które znajdują się przy niektórych przystankach autobusowych czy w kiosku. Na trasie metrolinii M19 biletomat znajduje się na przystanku autobusowym przy ul. Głównej. Najszybszym sposobem jest natomiast zakup przez aplikację mobilną. To rozwiązanie umożliwia nabycie biletu w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?

1. Instalujemy na swoim telefonie jedną z przeznaczonych do tego celu aplikacji.
2. Rejestrujemy się bezpłatnie.
3. Doładowujemy konto, by kupić bilet.
4. Bilet „kasujemy” w dowolnym momencie, nawet przed przyjazdem autobusu w swoim smartfonie. Trzeba jednak pamiętać o wyznaczonym czasie jego ważności.

Szczegółowy rozkład jazdy linii M19

Szczegółowa trasa w kierunku Sosnowca: Pyrzowice Port Lotniczy - Pyrzowice Port Lotniczy – Mierzęcice Ogródki Działkowe – (Siedliska Cargo) – Mierzęcice Osiedle – Nowa Wieś Skrzyżowanie – Mierzęcice Urząd Gminy – Targoszyce Skrzyżowanie – Toporowice Skrzyżowanie – Toporowice Gostów – Dąbie Szkoła – Malinowice Wiejska - Psary Urząd Gminy – Sarnów Główna – Łagisza Poczta – Łagisza Elektrownia – Będzin Targowisko – Będzin Stadion – Będzin 11 Listopada - Będzin Dworzec PKP – Pogoń Akademiki – Pogoń Klub Kiepury – Pogoń Orla – Sosnowiec Dworzec PKP.

Szczegółowa trasa w kierunku Portu Lotniczego: Sosnowiec Dworzec PKP - Sosnowiec Dworzec PKP – Pogoń Orla – Pogoń Kościół – Pogoń Akademiki – Będzin 11 Listopada - Będzin Dworzec PKP – Będzin Stadion – Będzin Muzeum – Łagisza Elektrownia – Łagisza Poczta – Sarnów Główna – Psary Urząd Gminy – Malinowice Wiejska - Dąbie Szkoła – Toporowice Gostów – Toporowice Skrzyżowanie – Targoszyce Skrzyżowanie – Mierzęcice Urząd Gminy – Nowa Wieś Skrzyżowanie – Mierzęcice Osiedle – (Siedliska Cargo) – Mierzęcice Ogródki Działkowe – Pyrzowice Port Lotniczy.

Jakie korzyści wiążą się z podróżowaniem metroliniami?
• Metrolinie jeżdżą częściej, więc szybciej możemy dostać się do miejsca docelowego.
• Mają wydłużone godziny kursowania w ciągu dnia oraz w nocy.
• Usprawniają podróżowanie pomiędzy wszystkimi gminami GZM.
• To tańsza alternatywa dla transportu indywidualnego.
• Wybór „M” to brak problemów z parkowaniem i krok do zmniejszenia korków.
• Wybierając komunikację miejską dbamy o środowisko – mniejszy hałas i mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Źródło: Urząd Gminy Psary.

Остання інформація
Графіка: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Графіка: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.