ZTM wspólnie z policją i epidemiologami apeluje o ostrożność. Warto #Dbać-o-siebie-nawzajem

Дата публікації: 14.12.2021

[Aktualizacja] Wbrew wcześniejszym zapowiedziom od 15 grudnia 2021 r. w pojazdach komunikacji miejskiej nie będzie obowiązywać limit umożliwiający zajmowanie 75% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Niezależnie od tego, aby było bezpieczniej, ZTM przypomina i apeluje o przestrzeganie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Zarząd Transportu Metropolitalnego, wraz z cenionymi epidemiologami oraz policją, przypomina o obowiązujących obostrzeniach i zaleca, aby stosować się do zasad sanitarnych. ZTM już na początku pandemii czynnie włączył się do działań na rzecz bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Nie inaczej jest podczas obecnej fali zakażeń. Operatorzy dezynfekują pojazdy, ZTM ozonuje Punkty Obsługi Pasażera i zachęca do przestrzegania zasad sanitarnych, nakłaniając pasażerów do noszenia maseczek i odkażania rąk. Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach podjął również współpracę ze śląską policją, która kontroluje przestrzeganie obowiązujących przepisów.

ZTM skierował prośbę do policji o weryfikację czy w autobusach, tramwajach i trolejbusach pasażerowie noszą maseczki. Już we wrześniu 2021 r. zwrócono się do 135 jednostek policji w regionie z wnioskiem o kontrole.

Poza powyższymi działaniami organizator transportu zbiorowego jeszcze w ubiegłym roku dołączył do akcji informacyjnej realizowanej m.in. przez śląski NFZ w Katowicach. Przewoźnikom przekazano plakaty informujące o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Materiały informacyjne zostały również dostarczone do Punktów Obsługi Pasażera. ZTM prowadził także własną akcję informacyjną, angażując do niej wszystkie dostępne kanały. Kampania miała swoją odsłonę zarówno w internecie, gdzie na oficjalnych profilach społecznościowych ZTM regularnie pojawiają się tematyczne wpisy, jak i w mediach tradycyjnych (citylighty, billboardy, dzienniki regionalne oraz stacje radiowe). Dodatkowo prowadzono dystrybucję materiałów drukowanych za pośrednictwem urzędów miast i gmin. Teraz, przy kolejnych zmianach obostrzeń, ZTM zdecydował ponownie dodrukować plakaty informacyjne. Trafią one m.in. do pojazdów komunikacji miejskiej.

Epidemiolodzy przypominają, że w dobie pandemii warunkiem bezpiecznego korzystania z komunikacji zbiorowej jest przestrzeganie określonych zasad, m.in. zasłanianie ust i nosa maseczką. Potwierdziły to badania Instytutu im. Roberta Kocha przeprowadzone w 2020 roku oraz wyniki badań z 2021 roku opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Hermann Rietschel Institut, TU Berlin). Te pierwsze wykazały, że stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa w komunikacji zbiorowej stanowił w Niemczech jedynie 0,2% ogólnej liczby zakażeń, a drugie dowiodły, że w komunikacji publicznej trudniej jest się zarazić niż np. w szkole, pracy czy restauracji.

 

Остання інформація
Графіка: Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon
Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon

Uczestnicy niedzielnego meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Puszcza Niepołomice będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Wystarczy mieć przy sobie bilet wstępu i specjalny kupon.

Графіка: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej
Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej

Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany. Wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A.