Nowa metrolinia połączy Czeladź z Katowicami

Data publikacji: 20.02.2023

Od 25 lutego nowa metrolinia będzie wozić pasażerów z Katowic przez Siemianowice Śląskie do Czeladzi.

Linia będzie kursować przez cały tydzień od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. W dni robocze i w dni wolne co godzinę.

W Katowicach początkowym przystankiem będzie Sądowa. Autobusy będą jechać przez Sokolską i Chorzowską na Plac Alfreda. Potem kierują się na Siemianowice Śląskie i przez Bańgów dotrą do Czeladzi. Ostatnim przystankiem będzie Czeladź Dworzec. Rozkładowy czas dojazdu wynosić będzie ok. 30 minut.  

Metrolinie

Metrolinie to uruchamiane regularnie od maja 2021 r. połączenia autobusowe. Ich zadaniem jest zwiększenie dostępności oferty komunikacyjnej i usprawnienie podróży w miastach i gminach, przez które przebiegają, do czasu uruchomienia Kolei Metropolitalnej.

W Metropolii do tej pory uruchomiono 27 metrolinii. Łącznie ma ich powstać 32. Mają one różne funkcje. Podstawowe tzw. „szkieletowe” obsługują duże miasta, charakteryzujące się znacznymi potokami pasażerskimi. Są one oznaczone jedną cyfrą, np. M1. Następny rodzaj to uzupełniające, integrujące poszczególne części Metropolii. Mają one oznaczenie dwucyfrowe, np. M25. Kursują także metrolinie dowozowo- odwozowe. Mają one trzycyfrowe oznaczenie jak. np. M101. Zapewniają one transport do wszystkich wprowadzonych wcześniej metrolinii.

Szczegółowe informacje dotyczące M25 można znaleźć tutaj. 

Najnowsze informacje
Grafika: Pod Arenę Katowice i z powrotem. Transport GZM uruchamia specjalne autobusy na koncert Miuosha
Pod Arenę Katowice i z powrotem. Transport GZM uruchamia specjalne autobusy na koncert Miuosha

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi dodatkowe autobusy na zaplanowany na 20 czerwca koncert Miuosha. Dzięki połączeniom uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość bezpośredniego dotarcia z centrum Katowic pod Arenę Katowice i z powrotem. Kursy będą realizowane nawet co 2 minuty.

Grafika: Kupon zamiast biletu. Bezpłatny transport z okazji Industriady
Kupon zamiast biletu. Bezpłatny transport z okazji Industriady

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest oficjalnym organizatorem transportu w trakcie trwania INDUSTRIADY. Uczestnicy tego święta będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej 13 i 14 czerwca w godzinach 6:00-23:59.