Nowe linie minibusowe w Tarnowskich Górach, Zabrzu i Knurowie

Дата публікації: 15.12.2022

Dotychczas nieobsługiwane przez komunikację miejską osiedla w Zabrzu, Knurowie i Tarnowskich Górach zyskają połączenia. Włodarze miast zdecydowali o uruchomieniu 17 i 19 grudnia 7 nowych linii. Kursy będą realizowane minibusami, więc ich trasy będą mogły przebiegać wąskimi ulicami.

Tarnowskie Góry – burmistrz decyduje o uruchomieniu dodatkowych linii 744, 745 i 746 

Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech zdecydował o uruchomieniu 3 nowych linii. Będą to 744, której trasa będzie się rozpoczynać i kończyć na Dworcu, uwzględniając obsługę przystanków na ulicach Mickiewicza, Korczaka, Hallera, Opatowickiej i Powstańców Śląskich, 745, która zapewni połączenia pomiędzy Dworcem a centralną częścią osiedla Lasowice oraz 746, która umożliwi przejazdy od Dworca do dzielnicy Sowice ulicami Sienkiewicza i Czarnohucką. Przebieg tych linii w większości nie pokrywa się z istniejącą siecią komunikacyjną. 

Zabrze – decyzja prezydent o 3 nowych liniach: 704, 706 i 709 

W Zabrzu, dzięki decyzji prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik, uruchomione zostaną aż 3 nowe linie minibusowe. Każda z nich będzie miała charakter okrężny. Będą to 704, która połączy Mikulczyce z Grzybowicami, 706, która umożliwi przejazdy pomiędzy Placem Dworcowym a dzielnicą Guido oraz 709, której trasa będzie wiodła od Placu Dworcowego, m.in. przez Plac Teatralny i ulicą Cieszyńską, do Śląskiego Centrum Chorób Serca. 

Knurów – decyzja prezydenta o nowej linii 610 

W Knurowie, na wniosek prezydenta Adama Ramsa, uruchomiona zostanie linia 610. Jej trasa przebiegać będzie drogą okrężną od Centrum Przesiadkowego Szpitalna do Cmentarza Komunalnego. Z połączeń będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy z dotąd pomijanych przez autobusy ulic Jęczmiennej i Księdza Alojzego Koziełka. Nowe linie to efekt prac i uzgodnień włodarzy miast z ZTM 

Zwiększenie oferty przewozowej stało się możliwe dzięki pozytywnym decyzjom włodarzy miast o sfinansowaniu dodatkowych połączeń. Zyskają przede wszystkim mieszkańcy tych dzielnic, które do tej pory nie były obsługiwane przez komunikację miejską. Wdrożenie zmian niemal zbiega się w czasie. W Zabrzu i Knurowie zaczną one obowiązywać 17 grudnia, natomiast w Tarnowskich Górach 19 grudnia. 

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonują już linie obsługiwane niewielkimi, tj. mieszczącymi ok. 30-40 pasażerów, pojazdami. Sprawdzają się one np. w Chorzowie (m.in. linie 231, 998), Gliwicach (224, 924), Katowicach (937, 973), Gierałtowicach (636) i Tychach (L, R). 

Szczegółowe informacje na stronie internetowej ZTM 

Dla uruchomienia nowych linii w tych częściach miast, które do tej pory nie były uwzględnione w siatce połączeń, konieczne było utworzenie nowych przystanków. Łącznie przybędzie ich aż 38 – 16 w Knurowie oraz po 11 w Zabrzu i Tarnowskich Górach. Szczegółowe informacje o ich lokalizacji i o przebiegu tras linii można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Aktualności – Komunikaty. 

 
Остання інформація
Графіка: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Графіка: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.