Nowe linie minibusowe w Tarnowskich Górach, Zabrzu i Knurowie

Data publikacji: 15.12.2022

Dotychczas nieobsługiwane przez komunikację miejską osiedla w Zabrzu, Knurowie i Tarnowskich Górach zyskają połączenia. Włodarze miast zdecydowali o uruchomieniu 17 i 19 grudnia 7 nowych linii. Kursy będą realizowane minibusami, więc ich trasy będą mogły przebiegać wąskimi ulicami.

Tarnowskie Góry – burmistrz decyduje o uruchomieniu dodatkowych linii 744, 745 i 746 

Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech zdecydował o uruchomieniu 3 nowych linii. Będą to 744, której trasa będzie się rozpoczynać i kończyć na Dworcu, uwzględniając obsługę przystanków na ulicach Mickiewicza, Korczaka, Hallera, Opatowickiej i Powstańców Śląskich, 745, która zapewni połączenia pomiędzy Dworcem a centralną częścią osiedla Lasowice oraz 746, która umożliwi przejazdy od Dworca do dzielnicy Sowice ulicami Sienkiewicza i Czarnohucką. Przebieg tych linii w większości nie pokrywa się z istniejącą siecią komunikacyjną. 

Zabrze – decyzja prezydent o 3 nowych liniach: 704, 706 i 709 

W Zabrzu, dzięki decyzji prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik, uruchomione zostaną aż 3 nowe linie minibusowe. Każda z nich będzie miała charakter okrężny. Będą to 704, która połączy Mikulczyce z Grzybowicami, 706, która umożliwi przejazdy pomiędzy Placem Dworcowym a dzielnicą Guido oraz 709, której trasa będzie wiodła od Placu Dworcowego, m.in. przez Plac Teatralny i ulicą Cieszyńską, do Śląskiego Centrum Chorób Serca. 

Knurów – decyzja prezydenta o nowej linii 610 

W Knurowie, na wniosek prezydenta Adama Ramsa, uruchomiona zostanie linia 610. Jej trasa przebiegać będzie drogą okrężną od Centrum Przesiadkowego Szpitalna do Cmentarza Komunalnego. Z połączeń będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy z dotąd pomijanych przez autobusy ulic Jęczmiennej i Księdza Alojzego Koziełka. Nowe linie to efekt prac i uzgodnień włodarzy miast z ZTM 

Zwiększenie oferty przewozowej stało się możliwe dzięki pozytywnym decyzjom włodarzy miast o sfinansowaniu dodatkowych połączeń. Zyskają przede wszystkim mieszkańcy tych dzielnic, które do tej pory nie były obsługiwane przez komunikację miejską. Wdrożenie zmian niemal zbiega się w czasie. W Zabrzu i Knurowie zaczną one obowiązywać 17 grudnia, natomiast w Tarnowskich Górach 19 grudnia. 

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonują już linie obsługiwane niewielkimi, tj. mieszczącymi ok. 30-40 pasażerów, pojazdami. Sprawdzają się one np. w Chorzowie (m.in. linie 231, 998), Gliwicach (224, 924), Katowicach (937, 973), Gierałtowicach (636) i Tychach (L, R). 

Szczegółowe informacje na stronie internetowej ZTM 

Dla uruchomienia nowych linii w tych częściach miast, które do tej pory nie były uwzględnione w siatce połączeń, konieczne było utworzenie nowych przystanków. Łącznie przybędzie ich aż 38 – 16 w Knurowie oraz po 11 w Zabrzu i Tarnowskich Górach. Szczegółowe informacje o ich lokalizacji i o przebiegu tras linii można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Aktualności – Komunikaty. 

 
Najnowsze informacje
Grafika: Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości
Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

Z taryfy Transport GZM znikają dotychczasowe bilety 30-dniowe i „kolorowe” Metrobilety. Wszystkie bilety 30-dniowe zmienią się w Metrobilety, a każdy Metrobilet daje możliwość podróżowania również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Do tego dochodzi uruchomiony kilka dni temu Metrorower, z którego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie. Autobusami, tramwajami, trolejbusami, koleją i Metrorowerami.

Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębie Sosnowiec – Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Zagłębie Sosnowiec - Odra Opole będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.