Nowy rok szkolny, nowe rozkłady jazdy. Ponad 30 zmian w różnych obszarach

Дата публікації: 01.09.2023

Ponad 30 linii autobusowych i 5 linii tramwajowych obejmą zmiany, które ZTM wprowadza już 4 września, m.in. w Sosnowcu, Gliwicach i w Tychach. Ponadto od poniedziałku autobusy, tramwaje i trolejbusy zaczną kursować zgodnie ze szkolnymi rozkładami jazdy, ułatwiając dojazd na lekcje i z lekcji.

Zmiany na Zagłębiu - nowe nazwy przystanków i rozkłady jazdy

Po przebudowie, w ciągu ulicy Małachowskiego w Sosnowcu znowu pojawią się tramwaje. Dla Pasażerów korzystających z linii tramwajowych 15, 21, 22 przygotowane zostały nowe rozkłady jazdy. Przejazdy skoordynowane będą w taki sposób, by móc swobodnie przesiadać się i korzystać z innych połączeń. Zmiany obejmą również tramwaje nr 24, które kursować będą z Milowic na Konstantynów m.in. przez przystanki Sosnowiec Małachowskiego, Sosnowiec Aleja Zwycięstwa. Inaczej będzie jeździć także linia tramwajowa 27, która połączy Kazimierz Górniczy z przystankiem Pogoń Akademiki,
a w niektórych kursach docierać będzie do Osiedla Zamkowego w Będzinie.

Optymalizacja rozkładów jazdy obejmie także połączenia w Dąbrowie Górniczej. Zmniejszy się liczba kursów linii 612, 603 i 606, jednak dwie ostatnie linie będą docierać dalej - aż do przystanku Gołonóg Osiedle. Zmiany obejmą także linie 40 i 817.

Istotne są również modyfikacje związane z uchwałą Rady Miasta Czeladź dotyczącą nazw przystanków. Od poniedziałku przystanek Czeladź Os. Musiała nazywać się będzie Czeladź Muzeum, Czeladź Saturn zmieni nazwę na Czeladź Kopalnia Saturn, a Czeladź Stacja Pomp nż na Czeladź Wylewy nż. Ponadto Pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku Czeladź Policja 01 zlokalizowanego na ulicy Staszica przed zjazdem w ulicę Mysłowicką.

Sprawniej w dzielnicach Gliwic

Dzięki optymalizacji rozkładów jazdy łatwiej będzie można podróżować w Starych Gliwicach, Wojska Polskiego i w Brzezince. Przez zmniejszenie liczby kursów m.in. linii 259 w godzinach porannych w dni wolne od pracy, wydłużona do Sośnicy zostanie trasa przebiegająca aktualnie w relacji Stare Gliwice Einsteina - Gliwice Zajezdnia. Co ważne, pojawi się dodatkowa możliwość powrotu z pracy z Podstrefy Gliwickiej KSSE po godz. 14:00, dzięki dodatkowym kursom linii 924. Zmiany obejmą również linię M106. Godziny odjazdów zostaną dostosowane tak, by sprawnie można było przesiadać się i kontynuować podróż w Rudzińcu. Wybrane kursy tej M-ki zostaną skrócone do relacji Gliwice CP-Brzezinka Park Logistyczny, ale w zamian będą realizowane częściej. Godziny odjazdów zostaną zmienione także w kursach linii 57, 187, 280, 287, 692, 693, 699 i 702.

Zmiany także na południu regionu

Mikołów, Tychy, Bieruń, Orzesze, Imielin - to miasta, gdzie kursują linie, które od poniedziałku będą jeździć o innych porach niż zazwyczaj. Część kursów zostanie przyspieszona, część realizowana nieco później. Mowa o liniach K, L, 65, 655 i M108. Jednak ze względu na rok szkolny i sprawny dojazd uczniów do placówek edukacyjnych uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii:  Sz2 o 6:26 w relacji Wygorzele Zimowa - Urbanowice Pogodna Szkoła i Sz3 o 6:38 z przystanku Urbanowice Przejazd do Urbanowice Pogodna Szkoła.

4 września, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, kursy większości linii w całej sieci ZTM będą realizowane częściej. To dzięki powrotowi „szkolnych” rozkładów jazdy, które dostosowywane są m.in. do potrzeb uczniów.

Zachęcamy Pasażerów do zapoznania się z rozkładami jazdy oraz ze szczegółowym komunikatem, który można znaleźć na naszej stronie www.rj.metropoliaztm.pl. Całą dobę, siedem dni w tygodniu pomocą w zaplanowaniu podróży służą również konsultanci na infolinii działającej pod numerem 800 16 30 30.

 

 

 

Остання інформація
Графіка: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Графіка: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.