Nowy tabor na liniach mikrobusowych ZTM

Data publikacji: 03.07.2019

W Tychach odbyła się prezentacja 10 nowych mikrobusów, pomalowanych w barwy Metropolii. To największe z obecnych zamówień na tego typu pojazdy w naszym kraju. Po zakupie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Tychy dysponuje jedną z największych flot mikrobusowych w Polsce.

W sobotę 29 czerwca, w ramach Święta Miasta Tychy, doszło do oficjalnego przekazania kluczy do pojazdów. Władzom PKM Tychy wręczył je producent. Wozy marki MMI typu IVECO 72C URBY będą jeździć w metropolitalnych barwach. Są również ozdobione dużym logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego. Przeznaczone są one do świadczenia usług przewozowych w ramach obszaru południowego ZTM (Tychy i okolice).

Pojazdy są zasilane gazem ziemnym. Charakteryzują się one innowacyjnymi, ekologicznymi rozwiązaniami oraz wyposażeniem ułatwiającym podróż pasażerom. Tabor wyposażono w rampę dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz pasażerów podróżujących z wózkiem do przewozu dzieci. Łączna pojemność każdego z mikrobusów to 32 miejsca. Oprócz tego wyposażone są w klimatyzację, przyciemniane szyby, dwa gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz router WiFi. Wszystkie spełniają najwyższą normę emisji spalin EURO VI.

Koszt pojazdów wyniósł ponad siedem milionów zł brutto. Zakup mikrobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”.

Pojazdy od początku lipca kursują na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego. Można je spotkać głównie na liniach mikrobusowych J, K, L, P, R, S, W.

Źródło: "PKM Tychy"

Najnowsze informacje
Grafika: Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM
Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM

Wraz z końcem roku szkolnego w komunikacji miejskiej Transport GZM zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Dzięki wprowadzanym przez gminy i Zarząd Transportu Metropolitalnego zmianom m.in. łatwiej będzie dojechać do popularnych kąpielisk. Poza tym na atrakcje związane z transportem zbiorowym mogą liczyć miłośnicy zabytkowych pojazdów.

Grafika: Bezpłatny transport na Kierunek GZM
Bezpłatny transport na Kierunek GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 9 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 26, 27 i 28 czerwca będziemy obchodzić święto Metropolii.