Wstrzymanie ruchu tramwajowego w Katowicach, Chorzowie i Bytomiu

Дата публікації: 04.01.2023

18 linii tramwajowych i 5 autobusowych zostanie objętych zmianami obowiązującymi od 8 i 9 stycznia. Z modyfikacjami, które muszą zostać wprowadzone ze względu na zaplanowane prace inwestycyjne, powinni zapoznać się przede wszystkim pasażerowie z Katowic, Chorzowa i Bytomia.

Wstrzymanie ruchu tramwajowego między przystankami Chorzów Metalowców i Chorzów Rynek oraz Dąb Huta Baildon i Katowice Stęślickiego pociąga za sobą konieczność wprowadzenia licznych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – zarówno tramwajowej, jak i autobusowej. Zmiany są niezależne od ZTM i wynikają z inwestycji prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. – Przerwa w rejonie ulicy Stęślickiego konieczna jest ze względu na budowę docelowego układu rozjazdów torowych na połączeniu istniejącej linii tramwajowej z nowym odcinkiem, który powstaje wzdłuż ulicy Grundmanna, a który wkrótce połączy magistralne linie tramwajowe biegnące wzdłuż ulic Gliwickiej i Chorzowskiej. Z kolei w Chorzowie modernizowany odcinek torowiska obok dawnej Huty Kościuszko zostanie wybudowany w innym śladzie a inwestycja obejmuje też przebudowę układu drogowego i budowę przejścia podziemnego. Tych prac przy utrzymanym ruchu tramwajów nie da się zrealizować – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik tramwajowej spółki.

Zmiany w ruchu tramwajów

Modyfikacje obejmą wiele linii tramwajowych. Linie 0, 6, 11, 19, 20, 23, 43 zostaną zawieszone, a linie 17, 34, 36 i 49 będą miały nowe rozkłady jazdy. Dla zminimalizowania niedogodności uruchomione zostaną linie - 7 na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia, 41 na trasie Katowice Plac Miarki - Katowice Stęślickiego, 56 na trasie Łagiewniki Media Markt – Bytom Teatr Tańca-Rozbark – Bytom Szkoła Medyczna, 59 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Stęślickiego i 60 na trasie Załęże Pośpiecha – Chorzów Rynek – Dąb Huta Baildon. Ponadto na liniach 13 i 16 kursować będą większe niż zwykle pojazdy, a na linii 46 zwiększona zostanie częstotliwość połączeń.

Modyfikacje w ruchu autobusów

Zmiany, które w ruchu autobusów zaplanował Zarząd Transportu Metropolitalnego, ukierunkowane są przede wszystkim na minimalizację niedogodności wynikających z niezależnego od organizatora komunikacji miejskiej wstrzymania ruchu tramwajów. Modyfikacje obejmują zwiększenie częstotliwości kursów na linii M3 i 830 do tego stopnia, że na odcinku Bytom Dworzec – Chorzów – Piotra Skargi w Katowicach autobusy będą kursować naprzemiennie co 6 minut. Ponadto uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-10 na trasie Katowice Rynek - Chorzów Nowa oraz wprowadzone zostaną nowe rozkłady jazdy autobusowej komunikacji zastępczej T-20 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Załęże Pośpiecha i T-47 na trasie Bytom Łagiewniki Targowisko – Świętochłowice Lipiny Bukowego.

Szczegółowe informacje dotyczące zaplanowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne są w zakładce Aktualności – Komunikaty na stronie internetowej ZTM. Osoby zainteresowane modyfikacjami mogą również dzwonić na czynną przez całą dobę i bezpłatną infolinię (800 16 30 30).

Остання інформація
Графіка: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Графіка: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.