Linie lotniskowe

Data publikacji: 16.12.2018
Linie lotniskowe

Metropolitalne linie lotniskowe łączą główne miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach. Cztery linie zostały uruchomione w listopadzie 2018 roku. Bezpośrednio do MPL Katowice można dojechać z: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina.

Do lotniska z miast metropolii można dojechać następującymi liniami:

AP1 - Gliwice Plac Piastów - Gliwice Zajezdnia -  Zabrze Goethego - Zabrze Multikino - Bytom Karb -  Bytom Dworzec - Piekary Śląskie Szarlej Kaufland - Pyrzowice Port Lotniczy

AP2 - Katowice Dworzec - Katowice Sokolska - Katowice Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Będzin Stadion - Pyrzowice Port Lotniczy

AP3 - Katowice Dworzec - Pyrzowice Port Lotniczy

AP4 - Tychy Dworzec PKP - Tychy Hotelowiec - Katowice Giszowiec Osiedle - Katowice Dworzec

Strona rozkładów jazdy dostępna pod adresem:

https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/

Trzy linie są podstawowe, ostatnia to linia uzupełniająca. Autobusy AP1 oraz AP2 kursują przez całą dobę. Linia nr AP3 kursuje w ciągu dnia (między piątą rano a dwudziestą trzecią).

Linia łącząca MPL Katowice z Gliwicami (AP1) kursuje od godziny drugiej w nocy do dwudziestej trzeciej co około godzinę, natomiast w pozostałym czasie (czyli od godziny dwudziestej trzeciej do drugiej w nocy) - co około półtorej godziny.

Linie odjeżdżające do lotniska z Katowic pomiędzy piątą rano a dwudziestą pierwszą odjeżdżają naprzemiennie ze wspólną częstotliwością wynoszącą pół godziny (linia AP3 kursuje od piątej rano do około dwudziestej drugiej, a linia AP2 od trzeciej rano do dwudziestej drugiej co godzinę).

Ostatnia, czwarta linia, łącząca Tychy z Katowicami jest uzupełnieniem funkcjonujących połączeń kolejowych między tymi miastami. Jeździ ona wyłącznie w godzinach nocnych (między północą a piątą rano; kursuje w tym czasie średnio raz na godzinę) i jest skomunikowana z autobusem AP3, co umożliwia pasażerom dojazd z Tychów do Portu Lotniczego w Pyrzowicach i odwrotnie.

Dodatkowo, przystanki obsługiwane przez poszczególne linie umożliwiają realizację dogodnych połączeń przesiadkowych dla pasażerów podróżujących z miast, w których nie ma bezpośrednich połączeń z lotniskiem.

Na liniach lotniskowych obowiązują bilety w cenie 14 zł (7 zł bilet ulgowy).

1. Bilety

Bilet uprawniający do przejazdu liniami na lotnisko kosztuje 14 zł (7 zł bilet ulgowy). Jest to jednocześnie bilet 24-godzinny, uprawniający do korzystania z przejazdu wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Dodatkowo na podstawie 24-godzinnego biletu papierowego można wykonać jednorazowy przejazd pociągami Kolei Śląskich na terenie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

2. Linie lotniskowe - FAQ

STRUKTURA PODSTRONY