Metrobilet

Data publikacji: 08.04.2022

Metrobilet to bilet imienny, kodowany na spersonalizowanej karcie ŚKUP, ważny przez okres jednego miesiąca. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich na obszarze GZM (w zależności, który bilet wybiera pasażer i z wyjątkiem pociągów, w których obowiązuje taryfa specjalna oraz pociągów o charakterze komercyjnym). Dodatkowo dwa warianty Metrobiletów (czerwony oraz cała Metropolia) uprawniają również do nieograniczonej liczby przejazdów na odcinku Katowice – Sławków, obsługiwanym przez POLREGIO (z wyjątkiem pociągów, w których obowiązuje taryfa specjalna oraz pociągi o charakterze komercyjnym).

W sumie pasażerowie mają do wyboru siedem wariantów Metrobiletów (w cenie normalnej oraz ulgowej) - strefa Katowice, pięć stref kolorowych (czerwona, niebieska, pomarańczowa, zielona, żółta) oraz bilet na całą Metropolię.

W pociągach Kolei Śląskich i POLREGIO obowiązują przepisy dotyczące kontroli biletów, sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej, jak i przepisy porządkowe obowiązujące u tych przewoźników.