Metrobilet

Data publikacji: 28.08.2023

Uwaga! Ważne zmiany od 1 marca. GZM, Koleje Śląskie i POLREGIO pogłębiają integrację biletową. Od 1 marca na podstawie biletu 30-dniowego będzie można korzystać z autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów. Szczegółowe informacje o zmianach można znaleźć tutaj. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Metrobilet to bilet kodowany w aplikacji Transport GZM lub na Metrokarcie, ważny przez okres jednego miesiąca. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów komunikacją ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich na obszarze GZM (w zależności, który bilet wybiera pasażer i z wyjątkiem pociągów, w których obowiązuje taryfa specjalna oraz pociągów o charakterze komercyjnym). Dodatkowo dwa warianty Metrobiletów (czerwony oraz cała Metropolia) uprawniają również do nieograniczonej liczby przejazdów na odcinku Katowice – Sławków, obsługiwanym przez POLREGIO (z wyjątkiem pociągów, w których obowiązuje taryfa specjalna oraz pociągi o charakterze komercyjnym). 23 grudnia uruchomione zostały nowe połączenie kolejowe dla odcinka Tarnowskie Góry – Siewierz. Na tym odcinku obecnie będą obowiązywać wyłącznie Metrobilety Cała Metropolia i bilety 24h+Kolej.

W sumie pasażerowie mają do wyboru siedem wariantów Metrobiletów (w cenie normalnej oraz ulgowej) - strefa Katowice, pięć stref kolorowych (czerwona, niebieska, pomarańczowa, zielona, żółta) oraz bilet na całą Metropolię.

W pociągach Kolei Śląskich i POLREGIO obowiązują przepisy dotyczące kontroli biletów, sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej, jak i przepisy porządkowe obowiązujące u tych przewoźników.