Nowoczesne tramwaje przykuwają uwagę mieszkańców Metropolii

Дата публікації: 22.04.2020

Już wkrótce będzie okazja przejechać się nowym tramwajem, który dołączy do floty Tramwajów Śląskich. Ten jednoczłonowy pojazd w połowie ubiegłego tygodnia po raz pierwszy wyjechał na tory poza zajezdnią i od razu przykuł uwagę przechodniów.

Moderus MF 10 AC, bo tak nazywają się nowe nabytki metropolitalnego operatora tramwajów, wyprodukowane zostały przez poznański Modertrans. Przechodzą one właśnie procedurę odbiorową i odbywają jazdy testowe, stąd zdjęciowe i filmowe relacje mieszkańców Metropolii.

Pierwsze dwa spośród dziesięciu zamówionych pojazdów zostały dostarczone do zajezdni w Katowicach-Zawodziu 16 marca. Procedura odbiorowa trwa dłużej niż zwykle ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Została ona zorganizowana według wytycznych rządowych ws. bezpieczeństwa i higieny pracy, a po krótkiej przerwie przed Wielkanocą nasz operator wznowił te działania.

Jednocześnie przeprowadzone zostały szkolenia dla instruktorów motorniczych, którzy odbyli już przejazdy poza terenem zajezdni. Pierwsza jazda w mieście odbyła się 16 kwietnia, a w dniach 20-21 kwietnia przeprowadzona została jazda 24-godzinna pierwszego wagonu. Pojazd kursował non stop przez 24 godziny w różnych miastach GZM, zmieniali się tylko motorniczowie. Wagon był obciążony workami z piachem, dając efekt wypełnienia przez pasażerów, a motorniczowie testowali wszystkie elementy jego wyposażenia. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, odbiory dwóch pierwszych wagonów powinny się zakończyć jeszcze w kwietniu.

Z ostatnich informacji firmy Modertrans wynika, że kolejne dwa wagony są gotowe i mogą zostać przetransportowane do operatora. Zostaną dostarczone do Katowic po zakończeniu trwającej procedury odbiorowej dwóch pierwszych pojazdów, czyli prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Jeżeli procedura odbiorowa przebiegnie pozytywnie, to przed wakacjami pierwsze wagony trafią do służby w ruchu liniowym – wcześniej jednak należy wyszkolić odpowiednią liczbę motorniczych oraz pracowników zaplecza technicznego. Produkcja kolejnych wagonów postępuje zgodnie z harmonogramem, a całość zamówienia ma zostać zrealizowana do końca czerwca. Zgodnie z zamówieniem, Modertrans dostarczy 10 wagonów, z czego 2 wagony będą pojazdami dwukierunkowymi i te dostarczone zostaną jako ostatnie.

Остання інформація
Графіка: Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]
Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]

W noc z 1 na 2 oraz 2 i 3 lipca 2024 r. przeprowadzane będą serwisowe prace. Pierwsze z nich będą dotyczyć Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a drugie systemu reklamacji. W tym czasie niektóre funkcjonalności tych rozwiązań będą niedostępne.

Графіка: Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec
Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec

29 czerwca uruchomiona zostanie pierwsza bezpłatna linia obsługiwana taborem historycznym. Kolejne połączenia zostały zaplanowane na następne, lipcowe weekendy. Wszystko w ramach imprezy pn. "Kierunek GZM".