Nowoczesne tramwaje przykuwają uwagę mieszkańców Metropolii

Data publikacji: 22.04.2020

Już wkrótce będzie okazja przejechać się nowym tramwajem, który dołączy do floty Tramwajów Śląskich. Ten jednoczłonowy pojazd w połowie ubiegłego tygodnia po raz pierwszy wyjechał na tory poza zajezdnią i od razu przykuł uwagę przechodniów.

Moderus MF 10 AC, bo tak nazywają się nowe nabytki metropolitalnego operatora tramwajów, wyprodukowane zostały przez poznański Modertrans. Przechodzą one właśnie procedurę odbiorową i odbywają jazdy testowe, stąd zdjęciowe i filmowe relacje mieszkańców Metropolii.

Pierwsze dwa spośród dziesięciu zamówionych pojazdów zostały dostarczone do zajezdni w Katowicach-Zawodziu 16 marca. Procedura odbiorowa trwa dłużej niż zwykle ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Została ona zorganizowana według wytycznych rządowych ws. bezpieczeństwa i higieny pracy, a po krótkiej przerwie przed Wielkanocą nasz operator wznowił te działania.

Jednocześnie przeprowadzone zostały szkolenia dla instruktorów motorniczych, którzy odbyli już przejazdy poza terenem zajezdni. Pierwsza jazda w mieście odbyła się 16 kwietnia, a w dniach 20-21 kwietnia przeprowadzona została jazda 24-godzinna pierwszego wagonu. Pojazd kursował non stop przez 24 godziny w różnych miastach GZM, zmieniali się tylko motorniczowie. Wagon był obciążony workami z piachem, dając efekt wypełnienia przez pasażerów, a motorniczowie testowali wszystkie elementy jego wyposażenia. Jeśli wszystko przebiegnie bez przeszkód, odbiory dwóch pierwszych wagonów powinny się zakończyć jeszcze w kwietniu.

Z ostatnich informacji firmy Modertrans wynika, że kolejne dwa wagony są gotowe i mogą zostać przetransportowane do operatora. Zostaną dostarczone do Katowic po zakończeniu trwającej procedury odbiorowej dwóch pierwszych pojazdów, czyli prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Jeżeli procedura odbiorowa przebiegnie pozytywnie, to przed wakacjami pierwsze wagony trafią do służby w ruchu liniowym – wcześniej jednak należy wyszkolić odpowiednią liczbę motorniczych oraz pracowników zaplecza technicznego. Produkcja kolejnych wagonów postępuje zgodnie z harmonogramem, a całość zamówienia ma zostać zrealizowana do końca czerwca. Zgodnie z zamówieniem, Modertrans dostarczy 10 wagonów, z czego 2 wagony będą pojazdami dwukierunkowymi i te dostarczone zostaną jako ostatnie.

Najnowsze informacje
ZTM partnerem Industriady
ZTM partnerem Industriady

Zarząd Transportu Metropolitalnego ponownie został partnerem Industriady - Święta Szlaku Zabytków Techniki. Oznacza to, że 26 września (w sobotę) uczestnicy festiwalu będą mogli podróżować autobusami, tramwajami oraz trolejbusami bezpłatnie. Wystarczy pobrać kupon z oficjalnej strony Industriady.

Rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze
Rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze

Wczoraj została wbita symboliczna "pierwsza łopata" na placu budowy nowej linii tramwajowej, która od istniejącej pętli doprowadzona zostanie do ronda im. Jana Pawła II. Na nowych torach zaczną kursować tramwaje pod koniec stycznia 2023 roku.