Powstaną autobusowe linie metropolitalne. Usprawnią podróżowanie po GZM. Stan na 24 III

Дата публікації: 26.02.2021

Stan na 24 III: System 30 połączeń autobusowych ZTM, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między gminami i miastami – to autobusowe linie metropolitalne, które mają być uruchamiane tydzień po zakończeniu lockdownu. Metropolia przedstawiła uzgodniony przebieg połączeń.

Celem autobusowych linii metropolitalnych jest wzrost oferty transportu publicznego w GZM. Prace nad metroliniami rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia 2020 r. Ponad rok trwały konsultacje i ustalenia z prezydentami, burmistrzami i wójtami na temat przebiegu linii metropolitalnych. Dużym wyzwaniem było zweryfikowanie oczekiwań samorządów pod kątem możliwości ich obsługi.

Metropolia zaprezentowała uzgodniony przebieg połączeń już 25 lutego, jednak z zaznaczaniem, że cały system będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia”. Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy połączeń z wykorzystaniem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów, który pozwoli na uzyskanie pomiarów nawet z 99 proc. dokładnością. W tej chwili trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy tego systemu. Wszystkie zbierane uwagi będą na bieżąco weryfikowane i zmiany będą dokonywane tam, gdzie będzie to najbardziej potrzebne. Taka forma pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń niż jednorazowe konsultacje.

Propozycje dotyczące zaprezentowanych przebiegów metrolinii można zgłaszać na adres:  metrolinie@metropoliagzm.pl. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie.

Jak będą działać metrolinie?

Autobusy będą kursować pomiędzy największymi ośrodkami transportowymi – tam, gdzie leżą główne ciągi komunikacyjne. Pierwsze z nich, tzw. linie podstawowe, będą uruchomione tydzień po zakończeniu lockdownu. Linie będą często obsługiwać duże miasta, charakteryzujące się znacznymi potokami pasażerskimi. W kolejnym etapie, planowanym do uruchomienia w połowie tego roku, wyjadą linie uzupełniające, integrujące obszary Metropolii. W ostatnim z etapów wyjadą na trasy linie, których celem będzie zwiększenie dostępności do wszystkich wcześniej wprowadzonych metrolinii.

Linie metropolitalne zwiększą dostępność komunikacji publicznej, ponadto będą w zasięgu pasażerów, dzięki innym, uzupełniającym połączeniom – ich częstotliwość zostanie dostosowana do oczekiwań klientów.

Warto podkreślić, że priorytetem dla GZM w zakresie komunikacji publicznej nadal pozostaje transport szynowy (połączenia kolejowe i tramwajowe), a jego uzupełnienie stanowi komunikacja autobusowa i trolejbusowa. Metrolinie mają poprawić dostępność komunikacyjną w Metropolii do czasu, aż powstanie sztandarowy projekt GZM, czyli Kolej Metropolitalna.

Proponowany przebieg linii metropolitalnych

Linie będą wprowadzane w trzech etapach do obecnej sieci transportowej GZM:

  • ponad 30 linii oznaczonych symbolem M.
  • 22 linii podstawowych i 9 linii dowozowo-odwozowych.
  • Termin zamknięcia realizacji – grudzień 2021 r.

I etap projektu, tydzień po zakończeniu lockdownu. Linie o numerach:

  • M1 Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice.
  • M2 Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza.
  • M3  Katowice, Bytom, Chorzów, Tarnowskie Góry
  • M4 Katowice, Sosnowiec
  • M18 Gliwice, Gierałtowice, Mikołów, Tychy.
  • M24 Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze.
  • AP Katowice, Ożarowice (Port Lotniczy).

II i III etap wdrażanego projektu, do końca 2021 r. :

Linie o numerach: M10, M11, M12, M13, M14, M15, M16, M17, M19, M20, M21, M22, M23, M25, M26, M100, M102, M103, M104, M105, M106, M107, M108.

Cały czas trwają prace konsultacyjne. Nie wykluczone jest wprowadzenie kolejnych zmian w tym projekcie.

Załączona prezentacja dotycząca metrolinii zostanie wkrótce zaktualizowana o informację dot. częstotliwości kursowania w okresie międzyszczytowym.

 
 
Додатки до статті