Zabrze. Tramwaje będą jeździć szybciej i ciszej

Дата публікації: 10.02.2023

W poniedziałek rozpocznie się modernizacja torowiska przy ul. Wolności w Zabrzu. To dobra informacja zarówno dla pasażerów, jak i okolicznych mieszkańców, ponieważ po zakończeniu inwestycji tramwaje będą jeździć szybciej i ciszej. Zanim jednak wszyscy będą mogli korzystać z tych udogodnień to do zaplanowanych prac remontowych musi zostać dostosowana komunikacja miejskiej. Zmiany obejmą 9 linii autobusowych oraz 7 linii tramwajowych, których trasy przebiegają nie tylko przez Zabrze, ale i przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zbrosławice.

Odcinek przeznaczony do modernizacji to torowisko, które jest mocno zdegradowane. Podróży na tym fragmencie towarzyszy obecnie hałas, wibracje i kołysanie wagonu. Ponadto tramwaje jeżdżą z prędkością zredukowaną do minimum. – Docelowo będą jeździć znacznie ciszej i szybciej, a pasażerowie nie będą odczuwać nieprzyjemnego bujania. Zwiększy się też liczba wagonów niskopodłogowych kursujących na zabrzańskich liniach, co ułatwi korzystanie z komunikacji zwłaszcza osobom niesprawnym, starszym czy podróżującym z wózkiem dziecięcym – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przebudowa torowiska na ul. Wolności obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Miarki do posesji przy ul. Wolności 203-205. Modernizacją objęty zostanie odcinek dwutorowej linii tramwajowej o długości ok. 670 m. Do terminów i zakresu tych prac musi zostać dostosowane funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Zmiany zaczną obowiązywać 13 lutego i obejmą zarówno linie autobusowe (6, 250, 270, 280, 286, 617, 840, 840N i T-3), jak i tramwajowe (1, 2, 3, 4, 5, 9, 30).

Zmiany w ruchu tramwajów

3 linie tramwajowe muszą zostać zawieszone. Będą to 1, 2 i 4. Na linii 3 obowiązywać będzie zmieniona trasa (Makoszowy Pętla – Biskupice Pętla), a na linii 9 wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Przystanki Gliwice Zajezdnia 01t i 02t, Maciejów Knurowska 01t i 02t, Maciejów Kondratowicza 01t i 02t, Zabrze Słowackiego 01t i 02t, Zabrze Plac Słowiański 01t i 02t, Zabrze Damrota 01t i 02t, Zabrze Urząd Stanu Cywilnego 01t i 02t oraz Zabrze Karola Miarki 01t i 02t zostaną wyłączone z obsługi.

Dla minimalizacji utrudnień przywrócone zostanie kursowanie dwóch linii tramwajowych –  5 na trasie Chebzie Pętla – Zabrze Plac Wolności – Bytom Plac Sikorskiego oraz 30 na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Biskupice Pętla.

Zmiany w ruchu autobusów

Zmiany w kursowaniu autobusów oznaczają przede wszystkim wprowadzenie tras objazdowych. Będzie to dotyczyć 8 linii: 6, 250, 270, 280, 286, 617, 840, 840N. PrzystankiZabrze Urząd Stanu Cywilnego 01 i 02, Zabrze Damrota 01 i 02 oraz Zabrze Trocera 01 i 02 zostaną wyłączone z obsługi.

W celu zminimalizowania utrudnień wydłużona zostanie trasa zastępczej komunikacji autobusowej. Pojazdy, oznaczone symbolem T-3, będą kursować pomiędzy przystankami Mikulczyce Zwrotnicza a Gliwice Zajezdnia.

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina, że w przypadku funkcjonowania na danej trasie komunikacji zastępczej, pasażerowi posiadającemu ważny bilet przysługuje prawo kontynuowania podróży na podstawie tego biletu pojazdem na tej samej lub innej linii, w tym w pojazdach komunikacji zastępczej. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji pasażer może podróżować na bilecie jednorazowym lub „Grupowym” w granicach czasu obowiązywania biletu z zastrzeżeniem, że podczas przesiadki na komunikację zastępczą, czas ważności tych biletów ulega wydłużeniu o czas oczekiwania na przesiadkę.

Szczegółowe informacje

Szczegółowy opis zmian, wraz z mapką je ilustrującą, znajduje się na stronie internetowej ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/news/. W związku z awarią systemu SKUP, rozkłady jazdy niektórych linii mogą być publikowane na stronie internetowej w formie plików PDF.

Остання інформація
Графіка: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Графіка: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.