Zabrze. Tramwaje będą jeździć szybciej i ciszej

Data publikacji: 10.02.2023

W poniedziałek rozpocznie się modernizacja torowiska przy ul. Wolności w Zabrzu. To dobra informacja zarówno dla pasażerów, jak i okolicznych mieszkańców, ponieważ po zakończeniu inwestycji tramwaje będą jeździć szybciej i ciszej. Zanim jednak wszyscy będą mogli korzystać z tych udogodnień to do zaplanowanych prac remontowych musi zostać dostosowana komunikacja miejskiej. Zmiany obejmą 9 linii autobusowych oraz 7 linii tramwajowych, których trasy przebiegają nie tylko przez Zabrze, ale i przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zbrosławice.

Odcinek przeznaczony do modernizacji to torowisko, które jest mocno zdegradowane. Podróży na tym fragmencie towarzyszy obecnie hałas, wibracje i kołysanie wagonu. Ponadto tramwaje jeżdżą z prędkością zredukowaną do minimum. – Docelowo będą jeździć znacznie ciszej i szybciej, a pasażerowie nie będą odczuwać nieprzyjemnego bujania. Zwiększy się też liczba wagonów niskopodłogowych kursujących na zabrzańskich liniach, co ułatwi korzystanie z komunikacji zwłaszcza osobom niesprawnym, starszym czy podróżującym z wózkiem dziecięcym – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Przebudowa torowiska na ul. Wolności obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Miarki do posesji przy ul. Wolności 203-205. Modernizacją objęty zostanie odcinek dwutorowej linii tramwajowej o długości ok. 670 m. Do terminów i zakresu tych prac musi zostać dostosowane funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Zmiany zaczną obowiązywać 13 lutego i obejmą zarówno linie autobusowe (6, 250, 270, 280, 286, 617, 840, 840N i T-3), jak i tramwajowe (1, 2, 3, 4, 5, 9, 30).

Zmiany w ruchu tramwajów

3 linie tramwajowe muszą zostać zawieszone. Będą to 1, 2 i 4. Na linii 3 obowiązywać będzie zmieniona trasa (Makoszowy Pętla – Biskupice Pętla), a na linii 9 wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Przystanki Gliwice Zajezdnia 01t i 02t, Maciejów Knurowska 01t i 02t, Maciejów Kondratowicza 01t i 02t, Zabrze Słowackiego 01t i 02t, Zabrze Plac Słowiański 01t i 02t, Zabrze Damrota 01t i 02t, Zabrze Urząd Stanu Cywilnego 01t i 02t oraz Zabrze Karola Miarki 01t i 02t zostaną wyłączone z obsługi.

Dla minimalizacji utrudnień przywrócone zostanie kursowanie dwóch linii tramwajowych –  5 na trasie Chebzie Pętla – Zabrze Plac Wolności – Bytom Plac Sikorskiego oraz 30 na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Biskupice Pętla.

Zmiany w ruchu autobusów

Zmiany w kursowaniu autobusów oznaczają przede wszystkim wprowadzenie tras objazdowych. Będzie to dotyczyć 8 linii: 6, 250, 270, 280, 286, 617, 840, 840N. PrzystankiZabrze Urząd Stanu Cywilnego 01 i 02, Zabrze Damrota 01 i 02 oraz Zabrze Trocera 01 i 02 zostaną wyłączone z obsługi.

W celu zminimalizowania utrudnień wydłużona zostanie trasa zastępczej komunikacji autobusowej. Pojazdy, oznaczone symbolem T-3, będą kursować pomiędzy przystankami Mikulczyce Zwrotnicza a Gliwice Zajezdnia.

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina, że w przypadku funkcjonowania na danej trasie komunikacji zastępczej, pasażerowi posiadającemu ważny bilet przysługuje prawo kontynuowania podróży na podstawie tego biletu pojazdem na tej samej lub innej linii, w tym w pojazdach komunikacji zastępczej. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji pasażer może podróżować na bilecie jednorazowym lub „Grupowym” w granicach czasu obowiązywania biletu z zastrzeżeniem, że podczas przesiadki na komunikację zastępczą, czas ważności tych biletów ulega wydłużeniu o czas oczekiwania na przesiadkę.

Szczegółowe informacje

Szczegółowy opis zmian, wraz z mapką je ilustrującą, znajduje się na stronie internetowej ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/news/. W związku z awarią systemu SKUP, rozkłady jazdy niektórych linii mogą być publikowane na stronie internetowej w formie plików PDF.

Najnowsze informacje
Grafika: Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości
Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

Z taryfy Transport GZM znikają dotychczasowe bilety 30-dniowe i „kolorowe” Metrobilety. Wszystkie bilety 30-dniowe zmienią się w Metrobilety, a każdy Metrobilet daje możliwość podróżowania również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Do tego dochodzi uruchomiony kilka dni temu Metrorower, z którego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie. Autobusami, tramwajami, trolejbusami, koleją i Metrorowerami.

Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębie Sosnowiec – Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Zagłębie Sosnowiec - Odra Opole będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.