Zabytkowym taborem po trasach w sercu Metropolii

Дата публікації: 12.06.2019

Już w tę niedzielę startuje Metropolitalna Tramwajowa Linia Turystyczna. Zabytkowym składem typu N z lat 50. ubiegłego wieku dojedziemy z centrum Katowic na Stadion Śląski w Chorzowie. Zapraszamy do skorzystania z niezwykłej okazji do podróży w czasie oraz pomiędzy znanymi i lubianymi miejscami w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wzorem lat ubiegłych, także i w te wakacje zobaczymy w pejzażu Katowic i Chorzowa charakterystyczne wagony zabytkowego taboru, który lśni czerwienią i zachwyca doskonałym stylem z lat pięćdziesiątych. Od tego roku ta wakacyjna akcja ma jednak rangę metropolitalną – i organizowana jest pod znakiem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Do przejazdu uprawnia ważny bilet ZTM (obowiązuje taryfa standardowa). Niemniej jednak na pokładzie N-ki będzie można otrzymać bilet pamiątkowy, który powstał na wzór tych z dawnych lat.

Linia turystyczna w naszej aglomeracji kursuje od lipca 2007 r. Wtedy z inicjatywy członków Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym, uruchomiona została specjalna wakacyjna linia tramwajowa nr 0, obsługiwana zabytkowym taborem tramwajowym z obsługą konduktorską, czuwającą nad bezpieczeństwem przejazdu, udzielającą informacji oraz dokonującą kontroli biletów. Początkowo trasa linii przebiegała z placu Wolności w Katowicach do pętli tramwajowej przy Stadionie Śląskim w Chorzowie. Przez lata trasa przejazdu była modyfikowana, jednak zawsze linia zapewniała możliwość dojazdu z centrum Katowic do Parku Śląskiego.

Od 2007 r., niemal każdego lata, w niedziele i święta od czerwca do września na trasę wyjeżdża historyczny skład wagonów typu N z 1953 r. oraz 4ND1 z 1959 r., wyprodukowanych przez chorzowskie zakłady „Konstal”. Oba wagony do lat osiemdziesiątych służyły do przewozu pasażerów na zwykłych liniach tramwajowych. Następnie wykorzystywane były jako wagony robocze. W latach 2000-2001 przeszły gruntowny remont, w czasie którego przywrócono im wygląd fabryczny. Od tego czasu wpisane są do rejestru zabytków jako „ruchome zabytki techniki” i wyjeżdżają na trasy okazjonalnie, obsługując linie specjalne lub wynajęte przez osoby prywatne, firmy czy instytucje.

W 2019 r., podobnie jak w ubiegłych sezonach, tramwaj obsługiwać będzie linię nr 23, kursującą w relacji: Katowice Zawodzie Zajezdnia – Rynek (Teatr Śl.) – Plac Wolności – Rynek – Rondo – Silesia City Center – Park Śląski – Chorzów Stadion Śląski Pętla Zachodnia – Park Śląski – Silesia City Center – Rondo – Rynek – Plac Miarki – Rynek (Teatr Śl.) – Katowice Zawodzie Zajezdnia.

Więcej informacji dotyczących funkcjonowania linii można znaleźć na: www.turystyczna.kmtm.org.pl, natomiast godziny kursowania poszczególnych tramwajów na naszej stronie w zakładce „rozkłady jazdy”.

 

Dokąd można dojechać linią tramwajową nr 23?

Wymieniamy poniżej najważniejsze miejsca, w pobliże których dociera zabytkowy skład. Wśród nich charakterystyczne budowle, tereny zielone, znane osiedla i główne place Katowic:

- Park Śląski – tereny zielone, Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko,

- Osiedle Tysiąclecia,

- Dąb,

- centrum handlowe „Silesia City Center”,

- hala widowiskowa „Spodek”,

- Strefa Kultury – NOSPR, Muzeum Śląskie,

- Rynek,

- dworzec kolejowy,

- Plac Wolności (w kursach do Stadionu Śląskiego),

- Plac Miarki (w kursach do Zawodzia),

- szkoły wyższe (m.in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Muzyczna, Uniwersytet Ekonomiczny),

- Osiedle Gwiazdy,

- Zawodzie,

- zajezdnia tramwajowa i autobusowa na Zawodziu.

Остання інформація
Графіка: Zamknięcie estakady w Chorzowie. Zmiany tras ok. 30 linii
Zamknięcie estakady w Chorzowie. Zmiany tras ok. 30 linii

[Aktualizacja 16.06., godz. 7:30] Od 4 czerwca obowiązują zmiany na ok. 30 liniach. Wdrożenie tak licznych i nagłych modyfikacji było konieczne w związku z niezaplanowanym wyłączeniem przejazdów w rejonie estakady w Chorzowie.

Графіка: Finał projektu. Działają już wszystkie solarne biletomaty
Finał projektu. Działają już wszystkie solarne biletomaty

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił wszystkie zamówione solarne automaty biletowe. 132 urządzenia zostały włączone do systemu Transport GZM i służą już pasażerom we wszystkich 41 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy system solarnych biletomatów w kraju.