Defilada wojskowa - bieżące informacje o utrudnieniach

Data publikacji: 12.08.2019

[Aktualizacja: 17:15] Dziś odbywa się uroczystość główna „Defilady z okazji Święta Wojska Polskiego”. Zarząd Transportu Metropolitalnego publikuje poniżej najważniejsze informacje dotyczące niezaplanowanych wcześniej utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w związku z tym wydarzeniem.

Godzina 17:15: Zachęcamy do śledzenie komunikatów publikowanych na profilu ZTM - Alert na portalu Facebook. Znajdują się tam najważniejsze bieżące informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Godzina 16:10: Po zakończonej defiladzie, w celu zmniejszenia opóźnień oraz zwiększenia liczby połączeń realizowanych na bezpłatnej linii S1 w kierunku Sosnowca, autobusy tej linii będą obsługiwać przystanki tylko w kierunku dworca PKP w Sosnowcu oraz [aktualizacja:] przystanek Katowice Szkolna. Utrzymane zostaje wydłużenie trasy względem pierwotnych planów tej linii.

Godzina 15:30: Uruchomione zostaną także dodatkowe połączenia na liniach autobusowych nr 1 i 4 w kierunku Tychów, nr 820 w kierunku Tarnowskich Gór oraz 840 w kierunku Gliwic.

Godzina 14:40: Z powodu tworzących się korków w okolicach centrum Katowic wybrane połączenia linii autobusowych kursują opóźnione.

Godzina 13:45: Celem minimalizacji niedogodności związanych z dużym zainteresowaniem przejazdami komunikacją publiczną na defiladę wojskową trasa linii tramwajowej nr 40 zostaje wydłużona do Placu Wolności.

Godzina 13:30: Celem minimalizacji niedogodności związanych z dużym zainteresowaniem przejazdami komunikacją publiczną na defiladę wojskową trasa bezpłatnej linii S1 od około godziny 14 zostanie zmieniona i wydłużona. Autobusy będą kursować na odcinku Katowice Piotra Skargi – Katowice Dąbrówka Mała Nowosam – Sosnowiec Dworzec PKP.

Godzina 13:10: Wskutek bardzo dużego zainteresowania dojazdami na defiladę wojskową komunikacją publiczną operatorzy ZTM w miarę możliwości zastępują mniejsze pojazdy większymi również na liniach autobusowych nr 27, 40, 815 i 835 oraz tramwajowej nr 7.

Godzina 12:35: Wskutek bardzo dużego zainteresowania dojazdami na defiladę wojskową komunikacją publiczną operatorzy ZTM w miarę możliwości taborowych na najbardziej popularnych liniach zastępują mniejsze pojazdy większymi. Dotyczy to m.in. linii autobusowej nr 130 oraz tramwajowej nr 14. Mimo podjętych kroków pasażerowie muszą liczyć się z niedogodnościami wynikającymi z dużych potoków podróżnych.

Godzina 12:10: Przystanki Katowice Drzymały, Katowice Andrzeja Dworzec oraz Katowice Kopernika Dworzec ponownie są obsługiwane. Dotyczy to linii autobusowych nr 29, 45, 51 i 130.

Godzina 11:40: Przypominamy, że z uwagi na przewidywane zwiększone zapotrzebowanie na komunikację publiczną 15 sierpnia zaplanowane zostały dodatkowe kursy, które ułatwią dojazd na defiladę wojskową. Są one realizowane na liniach tramwajowych nr 7, 15, 20, 36 oraz liniach autobusowych nr: 297, 632, 820, 840. Ponadto można skorzystać z bezpłatnych przejazdów Kolejami Śląskimi (informacje o tym znajdują się na stronie przewoźnika) lub specjalnymi, również bezpłatnymi, liniami autobusowymi ZTM oznaczonymi symbolami S1 i S2 (informacje o tym znajdują się na stronie głównej organizatora przewozów).

Godzina 10:40: Autobusy linii nr 51 nie obsługują przystanku Katowice Drzymały. Wprowadzona zmiana będzie obowiązywać do około godziny 12:00.

Godzina 10:20: Informujemy, że linie autobusowe nr 29, 45, 130 nie obsługują przystanków Katowice Andrzeja Dworzec oraz Katowice Kopernika Dworzec. Autobusy kończą kursy na Placu Wolności. Wprowadzona zmiana będzie obowiązywać do około godziny 12:00.

Godzina 9.45: Informujemy, że również linie nr 70 i 74 nie obsługują przystanku Szopienice Kościół, najbliższy przystanek dla tych linii to Szopienice Bednorza.

Godzina 9.15: Przypominamy, że zamknięte są: al. Korfantego, ulice: Chorzowska, Jagiellońska, Bagienna, rondo gen. Jerzego Ziętka oraz tunel pod katowickim rondem. Zamknięte również jest skrzyżowanie od Wilhelminy. W centrum obsługiwane są przystanki: pl. Wolności, P. Skargi, Mickiewicza oraz Dworzec.

Godzina 8:40: Autobusy linii nr 109 w kierunku Janów Ośrodek Bolina po obsłudze przystanku Józefowiec Cmentarz skręcają w ulicę Iłłakiewiczówny, Sokolską i Plan Wolności, by następnie kierować się zgodnie z wcześniejszymi informacjami zamieszczonymi w komunikacie, czyli na Dworzec PKP i następnie ulicami Dworcową, Wojewódzką, Francuską, Warszawską, 1 Maja, Bohaterów Monte Cassino, Wrocławską, Wróblewskiego, Leopolda. Przystanki Koszutka Słoneczna oraz Koszutka Katowicka nie są obsługiwane.

Godzina 7:00: Nie odnotowano dodatkowych i niezaplanowanych wcześniej utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

 

###
Przypominamy, że w związku z defiladą wojskową zaplananowano całkowite wyłączenie z ruchu kołowego alei Korfantego oraz ulic Chorzowskiej, Jagiellońskiej, Bagiennej, ronda gen. Jerzego Ziętka oraz tunelu pod katowickim rondem. Szczegółowe informacje dotyczące zaplanowanych wcześniej zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne są w artykule "Duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji na czas „Defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach".

Najnowsze informacje
Grafika: Oświadczenie
Oświadczenie

Decyzją nr RKT-2/2018 Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że w okresie od 1 listopada 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. KZK GOP stosował praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Grafika: Masz bilet na mecz? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz? Nie płacisz za podróż

Uczestnicy meczu, który rozegrany zostanie w ArcelorMittal Park w Sosnowcu będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji ZTM.