Inwestycje, przebudowy i maraton. ZTM informuje o dużych zmianach w komunikacji miejskiej

Data publikacji: 30.09.2021

Katowice, Bytom, Sosnowiec, Świętochłowice – w tych miastach za kilka dni rozpocznie się szereg inwestycji i wydarzeń, które spowodują duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. ZTM dostosowuje rozkłady jazdy oraz prowadzi akcję informacyjną.

Silesia Marathon – kilkadziesiąt linii pojedzie inaczej

W niedzielę ruszą biegacze biorący udział w „Silesia Marathon” oraz „Silesia Półmarathon”. Zmagania potrwają od ok. 8:00 do ok. 15:00. W tym czasie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą liczyć się ze zmianami. Zarząd Transportu Metropolitalnego opracował tymczasowe trasy aż kilkudziesięciu linii, tak by pasażerowie w jak najmniejszym stopniu odczuli niedogodności.

Zmiany obejmą m.in. linie 4, 23, 43, 74, 91, 154, 223, 657, 662, 835, 911, 930, M1,M2, AP3 oraz wiele innych. W odpowiedzi na konieczność wprowadzenia tak licznych modyfikacji, ZTM uruchomi linie S1 i S2, kursujące kolejno co 10 i co 15 minut. To rozwiązanie pozwoli na lepsze skomunikowanie poszczególnych dzielnic z przystankiem Koszutka Słoneczna Pętla w Katowicach, gdzie zapewniona zostanie możliwość przesiadki na linie tramwajowe w kierunku centrum Katowic oraz do Placu Alfreda i Siemianowic Śląskich. Co ważne uruchomione zostaną też przystanki tymczasowe zlokalizowane na katowickim Józefowcu, na Koszutce i w Chorzowie. W niedzielę, do czasu zakończenia biegu, w miastach, gdzie będą toczyć się zmagania sportowców, zalecamy korzystanie z komunikacji szynowej, ponieważ nie zmieni się trasa przejazdu żadnego z tramwajów. Możliwe będą tylko chwilowe wstrzymania ruchu linii 067111314151619202336 oraz 43, które nie wpłyną znacząco na rozkłady jazdy. Co ważne na przystankach objętych największymi zmianami na pasażerów czekać będą informatorzy terenowi, którzy pomogą pasażerom dotrzeć do celu. W terenie pracować będzie także nadzór ruchu ZTM, czyli pracownicy czuwający m.in. nad bezpieczeństwem. W tym dniu szczególnie zachęcamy do śledzenia profilu „ZTM Alert”, gdzie dyspozytorzy publikują najważniejsze informacje.

Przebudowy i inwestycje – utrudnienia w Giszowcu, Bytomiu, Świętochłowicach i Sosnowcu

Dzień po zakończeniu Silesia Marathon, czyli 4 października, rozpoczną się duże przebudowy i nowe inwestycje aż w czterech miastach leżących na obszarze, gdzie komunikację miejską organizuje ZTM.

W Katowicach kontynuowana będzie przebudowa węzła Giszowiec. Całkowicie ograniczona zostanie możliwość przejazdu ul. Kolistą pod wiaduktem DK 86. Dlatego opracowane są nowe trasy dla linii: 30, 72, 223, 292, 672N, 695, 920. Uruchomiona zostanie też tymczasowa linia autobusowa Z-1, której zadaniem będzie dobre skoordynowanie połączeń w kierunku przystanku Giszowiec Kościół i Giszowiec Kopalnia Staszic. W dniu wprowadzenia zmian pasażerowie będą mogli spotkać na przystankach Giszowiec Kośćiół i Nikiszowiec Kościół informatorów terenowych, którzy pomogą podróżującym pierwszego dnia obowiązywania zmian.

Na pasażerów podróżujących tramwajem, szczególnie na terenie Sosnowca, również czekają zmiany. To wszystko w związku z budową nowej linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze. Linia 15 kursować będzie od przystanku Katowice Plac Wolności do przystanku Pogoń Akademiki według nowego rozkładu jazdy, a linia 35 obsługiwana będzie taborem niskopodłogowym. Ponadto modyfikacji ulegną rozkłady jazdy linii 26, 27, 35 i 45. Zmiany będą uwzględniać wzajemną koordynację kursowania tych linii.

Również 4 października rusza modernizacja infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach – Lipinach i Chropaczowie. Linia 17 będzie kursowała od przystanku Chorzów Batory Zajezdnia do przystanku Łagiewniki Targowisko. Na czas prowadzonych prac działać będzie autobusowa komunikacja zastępcza T-47.

Zmiany związane z przebudową infrastruktury tramwajowej czekają również na osoby podróżujące po obszarze Bytomia. Dlatego też zmieniony zostanie rozkład jazdy i trasa linii 2, 5 i 17. Co istotne uruchomiona zostanie tymczasowa linia tramwajowa 30, która będzie kursować od przystanku Szombierki Kościół do przystanku Bytom Plac Sikorskiego. W Bytomiu również pracować będą informatorzy terenowi, którzy pomogą pasażerom podczas przesiadki ze stanowisk tymczasowych.

Ze szczegółowymi opisami wszystkich zmian można na bieżąco zapoznawać się na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl, gdzie publikowane są komunikaty oraz rozkłady jazdy. Wszystkie niezbędne informacje pojawią się także na przystankach. W czasie tak wielu zmian pasażerom pomogą również informatorzy terenowi, konsultanci pracujący na infolinii oraz profil „Zarząd Transportu Metropolitalnego – Alert”, gdzie na bieżąco publikowane są informacje.

Najnowsze informacje
Grafika: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.