Komunikacja miejska w okresie Świąt i na noc ze zmianą czasu

Data publikacji: 27.03.2024

Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca pasażerów do tego, aby w najbliższych dniach przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzać rozkłady jazdy w Internecie, zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi komunikatami lub zadzwonić na infolinię. Ma to związek ze zbliżającymi się Świętami oraz z zaplanowaną na najbliższy weekend zmianą czasu.

Tradycyjnie, w związku ze Świętami Wielkanocnymi, w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone zmiany. Pierwsze z nich wejdą w życie już w czwartek (28 marca), natomiast najwięcej z nich będzie obowiązywać od niedzieli (od 31 marca). Warto zwrócić także uwagę, że w tym roku z okresem świątecznym zbiega się zmiana czasu z zimowego na letni. Nastąpi to w nocy z 30 na 31 marca, co oznacza, że osoby planujące w tym czasie podróże autobusami, również powinny zapoznać się z informacjami na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej.

28 i 29 marca oraz 2 kwietnia

W tych dniach w szkołach obowiązuje tzw. wiosenna przerwa świąteczna. W związku z tym na tych liniach, na których występuje podział roboczych rozkładów jazdy na podtypy, należy sugerować się rozkładami ważnymi w dni robocze nieszkolne lub niewakacyjne. W zdecydowanej większości przypadków, takie podziały jednak nie występują, co oznacza, że obowiązują zwykle rozkłady jazdy ważne na dni robocze.

W sobotę jak w soboty, w niedzielę jak w niedziele i święta, ale z licznymi wyjątkami

Na większości linii w Wielką Sobotę (30 marca) oraz w Niedzielę Wielkanocną (31 marca) obowiązywać będą kolejno rozkłady jazdy na soboty (niewakacyjne) oraz na niedziele i święta (niewakacyjne). Wyjątkiem zostanie objętych w sumie około 100 linii autobusowych i tramwajowych. – Będzie to oznaczać albo wcześniejsze zakończenie kursowania autobusów, albo pomijanie przystanków zlokalizowanych w pobliżu centrów handlowych. Niektóre z linii zostaną zawieszone - to dotyczy linii tramwajowej 23 oraz 25 linii autobusowych – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

W Poniedziałek Wielkanocny jak w niedziele i święta

W Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia), podobnie jak w Niedzielę Wielkanocną, również obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne na niedziele i święta oraz wyjątki od tej reguły, które oznaczają zawieszenie niektórych linii lub obowiązywanie rozkładów jazdy oznaczonych jako Święta Szczególne.

W czasie Świąt zmiana czasu na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni w noc z soboty na niedzielę oznacza, że na niektórych liniach będą obowiązywać specjalne rozkłady jazdy. Sytuacja ta dotyczy 5 linii tramwajowych oraz 35 autobusowych. – W praktyce oznacza to, że kursy rozpoczynające się pomiędzy godziną 2 a 3 nie zostaną zrealizowane lub ich rozpoczęcie zostanie przesunięte na przed godzinę 2 – wyjaśnia Michał Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej ZTM

Szczegółowe informacje dot. ruchu autobusów i tramwajów w związku ze Świętami oraz zmianą czasu dostępne są na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. Pasażerowie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, mogą również zadzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (800 16 30 30).

Informacja dotycząca Punktów Obsługi Pasażera

Punkty Obsługi Pasażera w Wielka Sobotę (30 marca) będą nieczynne.

Najnowsze informacje
Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Grafika: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.