Metroliniami dojedziemy bezpośrednio na lotnisko

Data publikacji: 28.12.2021

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamia kolejne dwie linie metropolitalne. Połączą one gminy GZM z portem lotniczym w Pyrzowicach. 1 stycznia wyruszą szybkie linie M19 i AP. Obie będą kursować często, w równym takcie i całą dobę.

Momentem przejściowym ze starych rozkładów jazdy na nowe będzie noc sylwestrowa. Kursy dotychczas funkcjonujących linii lotniskowych AP2 i AP4, rozpoczynające się przed północą, zostaną zrealizowane zgodnie z aktualnymi rozkładami jazdy. Po północy na lotnisko dotrzemy już szybkimi metroliniami.

Linię AP2 zastąpi linia metropolitalna M19 kursująca z Sosnowca przez Będzin, Psary, Mierzęcice aż do pyrzowickiego lotniska. Co ważne nowa metrolinia zapewni pasażerom kursy w godzinach szczytów komunikacyjnych nawet co 30 minut, poza szczytem i w dni wolne co godzinę. Z linii metropolitalnej M19 pasażerowie będą mogli korzystać przez całą dobę. Rozkłady jazdy zostały ułożone tak, by zapewnić bezpośredni dojazd do terminala Cargo Portu Lotniczego również w porach, gdy kończą i zaczynają się poszczególne zmiany pracowników.

Podobnie będzie funkcjonować metrolinia AP, która zastąpi linię AP3 i połączy Katowice z lotniskiem. AP będzie przejeżdżać przez katowicką Strefę Kultury, ulicą Sokolską, przez dworzec i Międzynarodowy Dworzec Autobusowy znajdujący się na ulicy Sądowej.

Jeżeli chodzi o linię lotniskową AP1 to ta będzie funkcjonować bez zmian, zapewniając pasażerom komunikacji miejskiej i lotniczej połączenie z Gliwic, Zabrza, Bytomia oraz Piekar Śląskich.

W sekcji Załączniki do artykułu (u góry po prawej stronie) znajdują się schematy nowych tras linii lotniskowych.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w zakresie funkcjonowania linii lotniskowych znajdują się w zakładce Aktualności - Komunikaty.