Moc atrakcji dla pasażerów podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Data publikacji: 16.09.2019

Odbywa się od 2002 roku w krajach Unii Europejskiej. Jego celem jest promowanie zrównoważonej mobilności i zmiana nawyków mieszkańców. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Chodź z nami!”. Całe przedsięwzięcie to zachęta do aktywności, przełamania codziennej rutyny i siedzącego trybu życia, zwłaszcza podczas codziennych podróży do pracy czy szkoły.

Tegoroczna edycja potrwa od 16 do 22 września i odbędzie się pod hasłem „Chodź z nami!”. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Zarząd Transportu Metropolitalnego (jako jednostka budżetowa Metropolii), aktywnie włączą się w promocję zrównoważonego transportu podczas ETZT poprzez wiele ciekawych wydarzeń dla pasażerów i mieszkańców, które odbędą się w nadchodzących dniach.

17-19.09: Trasa koncertowa autobusów na lotnisko linii AP1!

Wybrane autobusy lotniskowe linii AP1 zamienią się w sceny, na których od wtorku do czwartku odbędą się koncerty.

Każdy z nich będzie miał inny charakter. Rozpocznie Brass Band oraz instrumentalno-wokalny skład muzyki świata. Drugi koncert to coś dla miłośników bluesa - ale nie tylko. Trzeci przejazd koncertowy uświetnią multiinstrumentaliści w towarzystwie własnej gitary, czyli dwa głosy młodego pokolenia - koncert odbędzie się w formule silent disco - ponieważ artystów będzie można posłuchać na żywo - lecz przez słuchawki.

Każdy koncert rozpoczyna się na przystanku Gliwice Plac Piastów o godz. 17:35. Po dojeździe na lotnisko, pasażerów czeka ok. 25 minut przerwy i niespodzianka. Swego rodzaju trasa koncertowa kończy się powrotem do Gliwic o godz. 20:20. Wstęp do autobusu jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc – wymagana jest wcześniejsza rejestracja przez formularz dostępny tutaj: https://evenea.pl/event/metrokoncerty/

 

18.09: Konferencja „Koleje metropolitalne i aglomeracyjne w Polsce – kierunki i możliwości rozwoju”

Rola transportu szynowego dla rozwoju gospodarczego i społecznego miast oraz regionów, to jeden z tematów konferencji, która odbędzie się 18 września w auli głównej WST (ul. Rolna 43). Na konferencję obowiązuje bezpłatna rejestracja do 16 września.

Szczegółowe informacje: http://metropoliagzm.pl/blog/koleje-metropolitalne-i-aglomeracyjne-konferencja-18-wrzesnia-w-katowicach/

 

19.09: Dzień otwarty Zarządu Transportu Metropolitalnego

Już w czwartek, 19 września, podczas pierwszego dnia otwartego, nasze drzwi będą stały otworem. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży będą mogły zwiedzić naszą siedzibę i posłuchać o tym, jak na co dzień pracuje się w organizacji komunikacji. Więcej informacji na naszej stronie.

 

20-27.09: Początek prac nad standardami ruchu pieszych

Seniorzy, przedstawiciele samorządu gospodarczego, organizacji pozarządowych i osoby niepełnosprawne wezmą udział w warsztatach, rozpoczynających prace nad metropolitalnymi standardami ruchu pieszych. Standardy ustalą, jak projektować infrastrukturę uliczną, aby była ona bezpieczna, dostosowana do potrzeb mieszkańców i godziła interesy kierowców i pieszych.

 

21-22.09: Siemianowice Śląskie, Tychy

Po raz kolejny odbędzie się Siemianowicki Piknik Komunikacyjny 21 września w Parku Tradycji w godz. 14-17, a 22 września w Tychach piesi, rowerzyści, biegacze zapełnią ul. Grota-Roweckiego podczas „Żywej ulicy” w godz. 11-19. Więcej informacji:

http://www.siemianowice.pl/ oraz http://www.umtychy.pl/artykul/5862/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-w-tychach

23.09: Aplikacja MUV i start Turnieju Miast Zrównoważonych

Osiedle Politechnika w Gliwicach, katowickie Zawodzie oraz sosnowiecka Pogoń – to trzy strefy akademickie, które zostały włączone do kilkumiesięcznego, międzynarodowego pilotażu aplikacji MUV. Aplikacja ma na celu zachęcenie mieszkańców Metropolii do wyboru bardziej ekologicznych sposobów podróży, w tym komunikacji miejskiej. Użytkownicy, którzy będą rejestrować swoje podróże, będą otrzymywać za nie punkty, które można będzie wymienić na nagrody.

Natomiast 23 września w miastach biorących udział w pilotażu projektu, rozpocznie się Turniej Miast Zrównoważonych.

Szczegółowe informacje o aplikacji oraz jak wziąć udział w turnieju:

http://metropoliagzm.pl/blog/podrozuj-inaczej-niz-samochodem-metropolia-w-pilotazowym-projekcie/

Najnowsze informacje
Grafika: Świętujemy Dzień Dziecka z najmłodszymi Pasażerami
Świętujemy Dzień Dziecka z najmłodszymi Pasażerami

Nasze stoiska z drobnymi upominkami dla dzieci będzie można spotkać aż w czterech miastach, od 1 do 4 czerwca.

Grafika: Masz bilet na mecz? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz? Nie płacisz za podróż

Uczestnicy dwóch meczów rozgrywanych w ArcelorMittal Park w Sosnowcu będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji ZTM w dniu rozgrywek.