Ponad 150 stanowisk przystankowych w Dąbrowie Górniczej zmienia swoją nazwę lub status

Data publikacji: 09.01.2023

Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej zdecydowała o zmianie statusu lub nazwy 153 stanowisk przystankowych, dlatego przed rozpoczęciem podróży warto zapoznać się z opisem zmian.

Większość zmian obejmie nazwy przystanków. Niektórym przystankom zmieni się także status, co oznacza, że część z nich nie będzie, tak jak dotychczas, przystankami na żądanie. Tutaj Zarząd Transportu Metropolitalnego opublikował tabelę, w której zaprezentowane zostały zmiany. Uwzględniono w niej nie tylko dotychczasowe i nowe nazwy przystanków, ale także 39 linii autobusowych, które obsługują poszczególne stanowiska. 

Oficjalnie przystanki otrzymają nową nazwę lub charakter 14 stycznia. W praktyce jednak, z racji dużej skali zmian, wymiana rozkładów jazdy w terenie i aktualizacja danych w systemach informatycznych będzie dokonywana stopniowo i może potrwać do końca lutego. Przedstawiciele ZTM wskazują, że ostatnia taka modyfikacja, choć nie tak duża, miała miejsce latem 2022 r. w Mikołowie. Wówczas zmiany objęły 42 stanowiska.

Najnowsze informacje
Grafika: PKP PLK wraca z pracami na wiadukt kolejowy nad ul. Piłsudskiego
PKP PLK wraca z pracami na wiadukt kolejowy nad ul. Piłsudskiego

W związku z kontynuacją prac nad remontem wiaduktów kolejowych, PKP PLK informuje o ponownym zamknięciu przejazdu pod obiektem na ulicy Piłsudskiego w Sosnowcu (okolice Ronda Praw Kobiet). Decyzja ta pociąga za sobą kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Grafika: Marsz gwiaździsty – zmiany w komunikacji w dniu 4 listopada 2025 r.
Marsz gwiaździsty – zmiany w komunikacji w dniu 4 listopada 2025 r.

W najbliższy wtorek pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami. Zmiany obejmą niemal 60 linii autobusowych, 11 tramwajowych oraz autobusową komunikację zastępczą. Powodem ich wprowadzenia jest Marsz Gwiaździsty, organizowany przez centrale związkowe.