Razem na rzecz bezpieczeństwa
Ruszyła nowa edycja zajęć komunikacyjnych dla dzieci z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pracownicy ZTM i funkcjonariusze Policji uzmysławiają najmłodszym, czym jest transport publiczny, jak z niego korzystać i w jaki sposób wpływa on na środowisko naturalne. Dodatkowo, przedstawiciele ZTM i innych instytucji publicznych biorą udział w cyklicznych spotkaniach z mieszkańcami pn. „Profilaktyczny głos drogowy”, które organizowane są przez Komendę Miejską Policji w Katowicach.
W szkołach lekcje komunikacyjne
ZTM we współpracy z Komendą Miejską Policji w Katowicach ruszył z nową edycją zajęć komunikacyjnych dla dzieci z klas II – III szkół podstawowych z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki spotkaniom z pracownikami organizatora transportu i funkcjonariuszami Policji, najmłodsi poznają najważniejsze zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską i poruszania się na drodze. Dzieci, dzięki temu, stają się bardziej świadomymi i bardziej odpowiedzialnymi pasażerami i uczestnikami ruchu drogowego. W czasie lekcji, poprzez zabawę, najmłodsi uczą się właściwego zachowywania się w pojazdach komunikacji miejskiej oraz kształtują swoje postawy mobilnościowe. Podczas spotkań oczywiście nie brakuje drobnych upominków przekazywanych dzieciom.
W centrum Katowic spotkania z mieszkańcami
Lekcje komunikacyjne to niejedyne działania promujące transport publiczny i jednocześnie ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa. 17 lutego na katowickim rynku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach akcji „Profilaktycznego głosu drogowego”. Spotkanie było okazją do porozmawiania z mieszkańcami o bezpieczeństwie, m.in. w komunikacji miejskiej. Pasażerowie, poprzez udział w quizach i zabawach, mogli przypomnieć sobie, o czym należy pamiętać podróżując autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz co robić, by zatroszczyć się nie tylko o siebie, ale również o współpasażerów. Na mieszkańców czekały m.in. pytania oparte o „Regulamin przewozu”, urządzenie Policji mierzące czas reakcji i „alkogogle” Inspektoratu Transportu Drogowego, obrazujące problemy z koordynacją pod wpływem alkoholu. Uczestnicy otrzymywali nagrody rzeczowe, w tym odblaski.
Cykliczne spotkania w ramach „Profilaktycznego głosu drogowego” to wspólna akcja katowickiej Policji, Zarządu Transportu Metropolitalnego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Regionalnej Komendy Straży Ochrony Kolei, Stowarzyszenia „Ratujemy +” i Komendy Wojewódzkiej Policji.
Bezpłatne autobusy i tramwaje na mecz Zagłębia ze Skrą Częstochowa
Kibice, którzy wybierają się na mecz Zagłębia Sosnowiec ze Skrą Częstochowa będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy podczas podróży mieć ważny bilet na to spotkanie lub kartę kibica.
Otwarcie przejścia pod wiaduktem między Ligotą a Brynowem
Od środy przejazdy komunikacją miejską pomiędzy Panewnikami i Ligotą a Brynowem będą nieco łatwiejsze. Stanie się tak dzięki temu, że umożliwione zostanie piesze przejście pod wiaduktem kolejowym przebiegającym nad ul. Kłodnicką.