Remont wiaduktu w katowickich Szopienicach. Modyfikacje na 9 liniach tramwajowych
Od 28 kwietnia tramwaje nie będą mogły przejeżdżać pod wiaduktem kolejowym przebiegającym nad ul. Wiosny Ludów w Katowicach. Oznacza to konieczność wprowadzenia wielu zmian w komunikacji miejskiej, głównie w ruchu tramwajów.
PKP PLK rozpocznie remont kolejnego wiaduktu kolejowego w Katowicach. Tym razem chodzi o ten znajdujący się w Szopienicach. – Musimy dostosować komunikację miejską do tej inwestycji. Zmianami zostanie objętych 9 linii tramwajowych oraz 2 linie autobusowe – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Część modyfikacji, uwzględniających ten remont, wdrożyliśmy jeszcze przed Świętami. Teraz czas na kolejne – wskazuje Michał Wawrzaszek.
11 linii komunikacji miejskiej – 9 tramwajowych i 2 autobusowe
Zmianami objęte zostanie w sumie 11 linii, z czego 9 linii tramwajowych (0, 14, 16, 20, 23, 36, 41, 44 i 46), 1 linia autobusowa (920) oraz 1 linia autobusowej komunikacji zastępczej (T-14). Wachlarz zmian jest spory. Niektóre z linii zostaną zawieszone (linia tramwajowa 14), inne zostaną uruchomione (linia tramwajowa 36, 41 i 44), a jeszcze innym zmieni się trasa (linia autobusowa 920 i zastępcza linia autobusowa T-14) lub rozkład jazdy (linia tramwajowa 0, 16, 20, 23, 46).
Nowo uruchamiane linie mają zminimalizować utrudnienia
Dodatkowo uruchamiane linie tramwajowe mają zminimalizować utrudnienia wynikające z prac remontowych PKP PLK oraz ułatwić przesiadki i dojazdy komunikacją miejską do różnych części Katowic. Tramwaje linii 36, 41 i 44 będą kolejno jeździć na trasach Brynów CP – Zawodzie Zajezdnia, Koszutka Słoneczna Pętla – Katowice Pl. Miarki i Zawodzie CP – Szopienice Dwór.
Szczegółowe informacje
– Z racji liczby zmian i ich różnych form warto przed wyjściem z domu na przystanek sprawdzić rozkład jazdy w Internecie. Na naszej stronie internetowej i na stronie Transport GZM opublikowaliśmy specjalny komunikat w zakładce Komunikaty – podpowiada Michał Wawrzaszek. Ponadto, zainteresowani mogą zadzwonić na czynną przez całą dobę i bezpłatną infolinię – 800 16 30 30.

Bezpłatne autobusy i tramwaje na mecz Zagłębia ze Świtem Szczecin
Kibice, którzy wybierają się na mecz Zagłębia Sosnowiec ze Świtem Szczecin będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy podczas podróży mieć ważny bilet na to spotkanie lub kartę kibica.

Ogrody Deszczowe GZM: Startuje nabór do 3. edycji
Do 13 maja 2025 r. można zgłaszać udział w kolejnej, trzeciej już edycji wydarzenia edukacyjnego „Ogrody Deszczowe GZM”, organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Program skierowany jest do wszystkich typów placówek oświatowych – szkół, przedszkoli, uczelni – a także do organizacji pozarządowych.