W GZM minibusy coraz popularniejsze. Jest i będą kolejne przetargi

Data publikacji: 15.02.2024

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii linie minibusowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem komunikacyjnym. Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił kolejny przetarg na obsługę jednej z nich.

Na sieć połączeń Zarządu Transportu Metropolitalnego składa się ponad 400 linii autobusowych. Około 70 z nich to linie minibusowe lub częściowo minibusowe. – To rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez samorządy. Do najważniejszych jego zalet należy możliwość zapewnienia przejazdów dla tych osób, które zamieszkują te części dzielnic, które dotąd nie były obsługiwane przez autobusy. Mniejsze pojazdy mogą bowiem wjeżdżać np. w wąskie ulice, które nie są przejezdne dla większych – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. Wśród innych zalet jest jeszcze jedna, istotna dla gmin: – Koszty funkcjonowania linii minibusowych są mniejsze, co w dobie trudnej sytuacji finansowej samorządów może mieć duże znaczenie – dodaje Małgorzata Gutowska.

Chociaż minibusy kursują w regionie od wielu lat, to jednak pierwsze, najbardziej widoczne efekty projektu systemowego uruchamiania linii minibusowych zaczęły być zauważalne w grudniu 2022 r. Wówczas, uruchomiono aż 7 linii minibusowych – 744, 745 i 746 w Tarnowskich Górach, 704, 706 i 709 w Zabrzu oraz 610 w Knurowie. Połączenia te podniosły atrakcyjność i dostępność komunikacji miejskiej w poszczególnych gminach oraz cieszą się zainteresowaniem mieszkańców. W każdym przypadku przy uruchomieniu tych linii kluczową rolę odgrywały miasta i ich włodarze, tj. burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prezydent Knurowa Adam Rams. Bez zaangażowania merytorycznego oraz finansowego samorządów projekty te nigdy nie zostałyby wdrożone.

Miasta i organizator transportu dostrzegają atrakcyjność i efektywność powyższych i innych linii minibusowych, dlatego jeszcze w pierwszym kwartale tego roku gminy w porozumieniu z ZTM planują uruchomić dwie kolejne linie minibusowe – w Tarnowskich Górach oraz w Mysłowicach. Zanim jednak poznamy szczegóły ich dotyczące, ZTM ogłosił przetarg na jeszcze jedną linię minibusową.

To zastępcza linia minibusowa, której trasa wiedzie przez Katowice i Mysłowice. Oferenci mogą zgłaszać się do przetargu do 19 lutego do godz. 9. Kontrakt zakłada realizację 112 240 wozokilometrów taborem MN, czyli minibusami posiadającymi co najmniej 35 miejsc. Rozpoczęcie świadczenia usługi zaplanowano na 1 marca, a jej zakończenie na 30 czerwca. Postępowanie to jest powtórzonym, w jego pierwszej odsłonie ZTM zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ponad 1 mln zł (1 008 000 zł).

Szczegółowe informacje dot. postępowania, w tym m.in. warunki udziału w przetargu i wymagania względem pojazdów, można znaleźć w BIP ZTM w zakładce Zamówienia publiczne.

Najnowsze informacje
Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Grafika: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.