W Tarnowskich Górach startuje nowa linia minibusowa
4 marca będzie pierwszym dniem kursowania autobusów na nowej linii minibusowej w Tarnowskich Górach. Jej główną zaletą będzie obsługa tych części dzielnic, które do tej pory nie były włączone do sieci komunikacji miejskiej. Inną wartością nowych połączeń będzie to, że dzięki nim będzie można dojechać do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.
Trasa linii 749 będzie przebiegać dwukierunkowo z tarnogórskiego dworca przez Osadę Jana, Bobrowniki Śląskie, Repty Śląskie, Stare Tarnowice do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Jej największą wartością będzie włączenie do autobusowej sieci kolejnych, do tej pory nieobsługiwanych przez komunikację miejską obszarów. Dla mieszkańców m.in. ul. Kopernika, Chopina, Repeckiej oraz części ul. Staszica ważną informacją jest to, że minibusy będą obsługiwać nowo zlokalizowane przy tych ulicach przystanki. Łącznie, nowych stanowisk przystankowych będzie 21.
Realizacja połączeń w tych częściach dzielnic, które do tej pory nie były objęte siecią połączeń, to oczywiście niejedyna zaleta nowej linii. Dodatkowo, zapewni ona dojazdy do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. W poniższej tabeli zaprezentowano, na których przystankach najlepiej wysiąść, aby dojechać w ich pobliże:
Atrakcja turystyczna |
Najbliższe przystanki linii 749 |
Zabytkowa Kopalnia Srebra |
Tarnowskie Góry Kopalnia Zabytkowa |
Stacja wodociągowa Staszic |
Tarnowskie Góry Szyb Staszic |
Rezerwat Segiet |
Repty Śląskie Rezerwat Segiet |
Sztolnia Czarnego Pstrąga |
Stare Tarnowice GCR, Repty Śląskie Sztolnia |
Park w Reptach |
Stare Tarnowice GCR |
Kościół św. Marcina |
Stare Tarnowice Janasa |
– Wieść o tym, że mieszkańcy są bardzo zadowoleni z jeżdżących już ponad rok linii minibusowych 744, 745, 746 rozeszła się szerokim echem, więc dotarły do nas prośby o uruchomienie kolejnych. Cieszy nas, że ZTM pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i że po uruchomieniu nowej linii minibusowej mieszkańcom miejsc, gdzie komunikacja publiczna nie docierała, łatwiej będzie dojechać do szkoły, lekarza, szpitala, do pracy, a gościom do naszych zabytków z listy UNESCO: kopalni zabytkowej, sztolni, parku w Reptach – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Nasze prace są ukierunkowane m.in. na przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, czyli na usuwanie z mapy regionu tzw. białych plam – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – Zasługi należą się Miastu oraz burmistrzowi Arkadiuszowi Czechowi, bez inicjatywy którego wdrożenie nowej linii minibusowej nie byłoby możliwie – dodaje Małgorzata Gutowska.
Sieć ZTM składa się m.in. z ponad 400 linii autobusowych. Około 70 z nich to linie minibusowe lub częściowo minibusowe. W Tarnowskich Górach, po uruchomieniu autobusów 749, tego rodzaju linii będzie już 4. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. wystartowały pierwsze tego rodzaju połączenia. Były to 744, 745 i 746, których trasa objęła m.in. centrum miasta, Lasowice i Sowice. – Czas pokazał, że ten projekt zyskał uznanie wśród mieszkańców Tarnowskich Gór i że decyzja Miasta o uruchomieniu pierwszych linii minibusowych była słuszna – mówi Małgorzata Gutowska.
Bezpłatne autobusy i tramwaje na mecz Zagłębia ze Skrą Częstochowa
Kibice, którzy wybierają się na mecz Zagłębia Sosnowiec ze Skrą Częstochowa będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy podczas podróży mieć ważny bilet na to spotkanie lub kartę kibica.
Otwarcie przejścia pod wiaduktem między Ligotą a Brynowem
Od środy przejazdy komunikacją miejską pomiędzy Panewnikami i Ligotą a Brynowem będą nieco łatwiejsze. Stanie się tak dzięki temu, że umożliwione zostanie piesze przejście pod wiaduktem kolejowym przebiegającym nad ul. Kłodnicką.