W Tarnowskich Górach startuje nowa linia minibusowa

Data publikacji: 28.02.2024

4 marca będzie pierwszym dniem kursowania autobusów na nowej linii minibusowej w Tarnowskich Górach. Jej główną zaletą będzie obsługa tych części dzielnic, które do tej pory nie były włączone do sieci komunikacji miejskiej. Inną wartością nowych połączeń będzie to, że dzięki nim będzie można dojechać do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Trasa linii 749 będzie przebiegać dwukierunkowo z tarnogórskiego dworca przez Osadę Jana, Bobrowniki Śląskie, Repty Śląskie, Stare Tarnowice do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji. Jej największą wartością będzie włączenie do autobusowej sieci kolejnych, do tej pory nieobsługiwanych przez komunikację miejską obszarów. Dla mieszkańców m.in. ul. Kopernika, Chopina, Repeckiej oraz części ul. Staszica ważną informacją jest to, że minibusy będą obsługiwać nowo zlokalizowane przy tych ulicach przystanki. Łącznie, nowych stanowisk przystankowych będzie 21.

Realizacja połączeń w tych częściach dzielnic, które do tej pory nie były objęte siecią połączeń, to oczywiście niejedyna zaleta nowej linii. Dodatkowo, zapewni ona dojazdy do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. W poniższej tabeli zaprezentowano, na których przystankach najlepiej wysiąść, aby dojechać w ich pobliże:

Atrakcja turystyczna

Najbliższe przystanki linii 749

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Tarnowskie Góry Kopalnia Zabytkowa

Stacja wodociągowa Staszic

Tarnowskie Góry Szyb Staszic

Rezerwat Segiet

Repty Śląskie Rezerwat Segiet

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Stare Tarnowice GCR, Repty Śląskie Sztolnia

Park w Reptach

Stare Tarnowice GCR

Kościół św. Marcina

Stare Tarnowice Janasa

– Wieść o tym, że mieszkańcy są bardzo zadowoleni z jeżdżących już ponad rok linii minibusowych 744, 745, 746 rozeszła się szerokim echem, więc dotarły do nas prośby o uruchomienie kolejnych. Cieszy nas, że ZTM pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i że po uruchomieniu nowej linii minibusowej mieszkańcom miejsc, gdzie komunikacja publiczna nie docierała, łatwiej będzie dojechać do szkoły, lekarza, szpitala, do pracy, a gościom do naszych zabytków z listy UNESCO: kopalni zabytkowej, sztolni, parku w Reptach – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Nasze prace są ukierunkowane m.in. na przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, czyli na usuwanie z mapy regionu tzw. białych plam – mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. – Zasługi należą się Miastu oraz burmistrzowi Arkadiuszowi Czechowi, bez inicjatywy którego wdrożenie nowej linii minibusowej nie byłoby możliwie – dodaje Małgorzata Gutowska.

Sieć ZTM składa się m.in. z ponad 400 linii autobusowych. Około 70 z nich to linie minibusowe lub częściowo minibusowe. W Tarnowskich Górach, po uruchomieniu autobusów 749, tego rodzaju linii będzie już 4. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. wystartowały pierwsze tego rodzaju połączenia. Były to 744, 745 i 746, których trasa objęła m.in. centrum miasta, Lasowice i Sowice. – Czas pokazał, że ten projekt zyskał uznanie wśród mieszkańców Tarnowskich Gór i że decyzja Miasta o uruchomieniu pierwszych linii minibusowych była słuszna – mówi Małgorzata Gutowska.

Najnowsze informacje
Grafika: Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]
Nocne prace serwisowe systemów SDIP i reklamacji [Aktualizacja: 28.06.2024 r., godz. 11]

W noc z 1 na 2 oraz 2 i 3 lipca 2024 r. przeprowadzane będą serwisowe prace. Pierwsze z nich będą dotyczyć Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a drugie systemu reklamacji. W tym czasie niektóre funkcjonalności tych rozwiązań będą niedostępne.

Grafika: Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec
Ikarusami bezpłatnie przez cały lipiec

29 czerwca uruchomiona zostanie pierwsza bezpłatna linia obsługiwana taborem historycznym. Kolejne połączenia zostały zaplanowane na następne, lipcowe weekendy. Wszystko w ramach imprezy pn. "Kierunek GZM".