Wakacyjnie do kąpielisk. „Otwieramy szeroko drzwi“ i – w klimacie już wakacyjnym – zapraszamy do komunikacji miejskiej

Data publikacji: 24.06.2021

Rząd łagodzi restrykcje w komunikacji miejskiej, rozpoczynają się wakacje, dlatego właśnie teraz – pod hasłem „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ – zapraszamy do komunikacji miejskiej. Mieszkańców zachęcamy przez uruchomione właśnie nowe połączenia do najbardziej popularnych kąpielisk oraz dodatkowe linie nocne.

  • Od soboty pasażerowie mogą korzystać ze wszystkim miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej – rząd zapowiedział złagodzenie obostrzeń obowiązujących w komunikacji miejskiej.
  • Na czas wakacji uruchamiamy nowe połączenia do kąpielisk oraz linie nocne.
  • Pod hasłem „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ zapraszamy mieszkańców regionu do powrotu do transportu zbiorowego.

Już od soboty pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej, ponieważ rząd zapowiedział zniesienie obostrzeń 75 proc. zajmowanych miejsc. Warto przy tym podkreślić, że utrzymany ma zostać nakaz noszenia maseczek w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Zmiany dotyczące maksymalnej liczby podróżujących zbiegają się z rozpoczęciem wakacji. Oznacza to, że od 26 czerwca obowiązywać będą również nowe rozkłady jazdy. Modyfikacje obejmą m.in. przywrócenie niektórych linii oraz uruchomienie dodatkowych połączeń do różnych ośrodków rekreacyjnych. Rozumiemy potrzeby mieszkańców regionu, także te wakacyjne, kiedy to wszyscy jesteśmy spragnieni słońca i wyjazdów do miejsc, gdzie można się schłodzić. Dlatego dostosowujemy naszą ofertę do bieżących oczekiwań. Mieszkańcy Metropolii w czasie wakacji będą mogli w łatwiejszy sposób dotrzeć do ulubionych kąpielisk. Wśród tych są np. Pogoria I w Dąbrowie Górniczej, Jezioro Czechowice w Gliwicach, czy Kąpielisko Maciejów w Zabrzu.

Nowe linie – dokąd nimi dojedziemy?

Stałymi połączeniami autobusowymi czy też tramwajami można dojechać w wiele miejsc o charakterze rekreacyjnym. Niezależnie od nich zaplanowaliśmy nowe lub wzmocnienie dotychczasowych połączeń do kilku popularnych w okresie wakacyjnym miejsc. Są to:

  • Zbiornik Rogoźnik w Bobrownikach (w soboty, niedziele i święta) – linie nr 52 i 700.
  • Dolina Górnika w Chorzowie (w soboty, niedziele i święta) – linia nr 98.
  • Kąpielisko Maciejów w Zabrzu (codziennie) – linie nr 250 i 659.
  • Jeziora Czechowice w Gliwicach (w soboty, niedziele i święta) – linia nr 650.

Zmiany to także większe autobusy i linie nocne

Wakacyjne zmiany rozkładów jazdy to nie tylko dodatkowe połączenia. W wybrane dni, do miejsc często odwiedzanych przez pasażerów dojeżdżać będą autobusy mieszczące większą liczbę pasażerów. Tak jest np. w przypadku linii nr 175, która umożliwia dojazd do zbiornika Pogoria I w Dąbrowie Górniczej. Ponadto, przywrócone zostaną także kursy linii nocnych, tj. 1N, 692N, 905N i 906N. Pomyśleliśmy przede wszystkim o naszej młodzieży, która teraz, w okresie wakacyjnym spędza jednak  wieczory przede wszystkim poza domem. Stąd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych linii w rozkładach jazdy.

Wszystkie informacje o zmianach wprowadzonych na czas wakacji można znaleźć w specjalnym komunikacie na naszej stronie.

„Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“ – kampania ZTM, która będzie zachęcać do powrotu do komunikacji miejskiej

Zmianom w rozkładach jazdy i rządowych limitów towarzyszyć będzie rozpoczęcie przez nas kampanii promocyjnej „Otwieramy szeroko drzwi na powrót normalności“. Po bardzo trudnym dla nas i całej branży transportu zbiorowego okresie, cieszymy się, że możemy wracać do normalności. Mając na uwadze, że sytuacja się ustabilizowała, chcemy ponownie aktywnie przekonywać wszystkich do komunikacji miejskiej. Kampanię rozpoczniemy w mediach społecznościowych, a następnie przeniesiemy ją do mediów tradycyjnych. Zachęcając do powrotu do komunikacji, będziemy pokazywać nowe bilety, które zostały wprowadzone do taryfy w kwietniu. Przypomniane zostanie m.in., że na bilecie dziennym w weekendy druga osoba może jechać za darmo, a z linii lotniskowych można korzystać w cenie zwykłego biletu jednorazowego. W sumie zaplanowano pięć odsłon tej akcji i każda będzie promować inne rozwiązanie taryfowe.

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon
Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon

Uczestnicy niedzielnego meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Puszcza Niepołomice będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Wystarczy mieć przy sobie bilet wstępu i specjalny kupon.

Grafika: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej
Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej

Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany. Wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A.