Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Data publikacji: 23.05.2024

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Wprowadzane 25 maja modyfikacje obejmą w sumie 13 linii tramwajowych oraz 3 linie zastępczej komunikacji autobusowej. Ich trasy przebiegają m.in. przez Bytom, Chorzów, Katowice, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zabrze.Wdrożenie zmian wynika z zakończenia prac inwestycyjnych przy pętli tramwajowej Chebzie oraz rozpoczęcia modernizacji torowiska na ul. Dworcowej.

Najważniejsze zmiany w skrócie

Pasażerowie powinni zwrócić uwagę na następujące zmiany:

  • korekta rozkładu jazdy na liniach tramwajowych 4, 7, 19, 30, 38 i 49,
  • wprowadzenie zmian tras i korekta godzin odjazdów tramwajów na liniach 9 (Chorzów Stadion Śl. – Bytom Pl. Sikorskiego), 10 (Chebzie Pętla – Bytom Szkoła Medyczna) i 17 (Chebzie Pętla – Chorzów Rynek),
  • wprowadzenie zmiany rozkładu jazdy zastępczej linii autobusowej T-10,
  • zawieszenie kursowania linii tramwajowych 29 i 56 oraz autobusowej komunikacji zastępczej T-9,
  • zawieszenie kursowania linii tramwajowych 30 i 41 w soboty.

Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu

W ramach zakończonej przebudowy pętli Chebzie, uruchomiony zostanie nowy węzeł tramwajowy, który usprawni przemieszczanie się pasażerów oraz w większym zakresie umożliwi podróżowanie bez przesiadek, np. w relacji Chorzów Rynek – Chebzie Pętla (linia 17), Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Stadion Śląski (linia 9) oraz Bytom Szkoła Medyczna – Chebzie Pętla (linia 10). Nowe stanowiska na pętli będą obsługiwane zgodnie z poniższym:

  • Stanowisko 02t – obsługa linii 9 w kierunku Nowego Bytomia i Chorzowa.
  • Stanowisko 03t – obsługa linii 9 w kierunku Bytomia oraz linii 17 w kierunku Chorzowa.
  • Stanowisko 04t – obsługa linii 10 w kierunku Piaśnik, Chorzowa i Bytomia.
  • Stanowisko 05t – do wysiadania dla linii 17.

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące wdrażanych modyfikacji znajdują się na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. Organizator komunikacji miejskiej zachęca do tego, aby zapoznać się z nimi przed wyjściem z domu na przystanek.

Najnowsze informacje
Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.

Grafika: Prace techniczne w systemie aplikacji moBiLET
Prace techniczne w systemie aplikacji moBiLET

W związku z zaplanowanymi pracami technicznymi w nocy z 6 na 7 czerwca od godziny 23:00 do 5:00 mogą wystąpić utrudnienia w ciągłości pracy systemu moBiLET oraz możliwości zakupu biletu przez Pasażerów.