ZTM zmienia rozkłady jazdy. Wszystko przez koronawirusa

Data publikacji: 13.03.2020

Od poniedziałku w komunikacji miejskiej obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne jak w dni robocze nieszkolne. Powodem zmiany jest zawieszenie zajęć w szkołach oraz ograniczona liczba dyspozycyjnych kierowców. Zarząd Transportu Metropolitalnego chce również w ten sposób zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

ZTM podjął się już szeregu działań ukierunkowanych na minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotychczas zalecił operatorom m.in. mycie pojazdów ze szczególną dokładnością, automatyczne otwieranie drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków, regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie”, dodatkowe wietrzenie pojazdów na przystankach początkowych oraz zawieszenie sprzedaży biletów przez kierujących pojazdami na dwa tygodnie od 12 marca. Organizator komunikacji miejskiej przystąpił również do realizacji akcji informacyjnej. Dzięki współpracy ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w pojazdach wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Z takimi samymi informacjami można zapoznać się również w mediach społecznościowych. Ponadto ZTM prowadzi zintensyfikowane kontrole czystości pojazdów wszystkich swoich przewoźników.

Dziś zapadła decyzja o ograniczeniu liczby połączeń – od 16 do co najmniej 25 marca, poza dniami weekendowymi, będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Ma to związek z odwołaniem zajęć w szkołach oraz ograniczoną w związku z tym liczbą dyspozycyjnych kierowców. W ten sposób Zarząd Transportu Metropolitalnego wpisuje się również w zalecenia zachęcające do ograniczania aktywności i przemieszczania się. To wszystko w trosce o pasażerów.

Istotne zmiany zostały także zaplanowane w odniesieniu do połączeń tramwajowych. Zawieszone zostają linie nr 38 (od 14 marca) oraz nr 0 i 11 (od 16 marca). Pojemniejsze pojazdy będą natomiast obsługiwać linię nr 19. ZTM nie może wykluczyć, że wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia, np. wprowadzenie w życie rozkładów jazdy obowiązujących w weekendy. Zachęcamy pasażerów do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych oraz strony internetowej.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w zakresie ograniczenia liczby kursów i zawieszonych linii można uzyskać na stronie: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1678/.

 

Podsumowanie działań podjętych przez ZTM:

 • mycie pojazdów, przeprowadzane przez operatorów, ze szczególną dokładnością,

 • wzmożona kontrola czystości pojazdów,

 • zalecenie automatycznego otwierania drzwi w pojazdach,

 • zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),

 • realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach, media społecznościowe),

 • decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,

 • regularna obsługa przystanków „na żądanie”,

 • dodatkowe wietrzenie pojazdów,

 • wyrażenie zgody na wydzielanie stref ograniczonych w pojazdach oraz wskazanie modelowego rozwiązania w tym zakresie,

 • zamknięcie Punktów Obsługi Pasażera oraz od 14 do 25 marca,

 • zamknięcie kancelarii ZTM w siedzibie przy ul. Barbary 21A w Katowicach,

 • wprowadzenie obowiązywania od 16 do 25 marca rozkładów jazdy ważnych w dni robocze nieszkolne.

Najnowsze informacje
Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Trzymamy rękę na pulsie
Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Trzymamy rękę na pulsie

Nowe rozporządzenie rządu zakłada, że w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogło przebywać mniej pasażerów. Każdy autobus, tramwaj czy trolejbus zabierze na pokład tyle osób, ile stanowi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Realizując plan postępowania podczas zwiększonej zachorowalności na COVID-19, m.in. wprowadzamy kolejne zmiany w rozkładach jazdy i zachęcamy do podróży tramwajem.

Zmiany w kursowaniu komunikacji w dobie koronawirusa [Aktualizacja 16 X, g. 07:40]
Zmiany w kursowaniu komunikacji w dobie koronawirusa [Aktualizacja 16 X, g. 07:40]

Od 17 października obowiązują zaostrzone przepisy rządu dot. epidemii. W całej Polsce, niezależnie od strefy, w komunikacji miejskiej może podróżować tylu pasażerów, ile wynosi 30 % wszystkich miejsc w pojeździe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dot. zmian w kursowaniu linii autobusowych, tramwajowych oraz trolejbusowych.