Bezpieczeństwo i ratowanie życia – PKM Tychy inwestuje w szkolenia dla kierowców

Data publikacji: 19.04.2023

Co zrobić z podejrzanym bagażem? Jak sprawnie udzielić pomocy potrzebującym pasażerom? Operator ZTM PKM Tychy od ubiegłego roku organizuje szkolenia dla kierowców, ponadto oferuje pracownikom stałe dyżury psychologa. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo oraz komfort pasażerów i kierowców.

Cykliczne szkolenia dla kierowców w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach ruszyły w 2022 roku. Funkcjonariusze tyskiej Komendy Miejskiej Policji przeszkolili wtedy 238 kierowców prowadzących autobusy komunikacji miejskiej. Spotkania z policjantami obejmowały kwestie bezpieczeństwa, w tym m.in. zasady postępowania w przypadku ujawnienia „podejrzanego” pakunku w autobusie, sposoby reakcji na agresywne zachowania pasażerów i kwestie odpowiedzialności karnej za takie zachowania, wybrane zagadnienia przepisów regulujących ruch drogowy, profilaktykę dotyczącą alkoholu i substancji odurzających oraz praktyczne aspekty dotyczące współpracy  z Policją.

Od marca tego roku kierowcy PKM Tychy biorą udział w kolejnym cyklu szkoleń, które tym razem obejmują aspekty związane z pierwszą pomocą przedmedyczną. Zajęcia prowadzą funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tychach - certyfikowani instruktorzy przygotowani do nauczania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas zajęć uczestnicy uczą się prowadzenia masażu serca  przy wykorzystaniu fantomu, który generuje informację o skuteczności prowadzonej resuscytacji. Instruktorzy prezentują też działanie defibrylatora, który może być wykorzystany do skutecznego ratowania człowieka w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej cieszą się w PKM Tychy dużym zainteresowaniem.  Bliższy kontakt z fantomem i defibrylatorem pozwala u uczestników kursu przełamać  pewne - wynikające z braku doświadczenia - obawy przed prowadzeniem resuscytacji i wykorzystaniem bardziej zaawansowanego sprzętu tj. defibrylatora do prowadzenia reanimacji. Po zakończeniu cyklu szkoleń z pierwszej pomocy w PKM planowany jest zakup dwóch defibrylatorów na ewentualne  potrzeby pracowników i osób przebywających na terenie zajezdni.

Oprócz szkoleń pracownicy PKM Tychy mogą korzystać ze stałych dyżurów psychologa.

Więcej informacji o Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach można znaleźć na stronie tutaj. 

 

Najnowsze informacje
Grafika: Zamknięcie estakady w Chorzowie. Zmiany tras ok. 30 linii
Zamknięcie estakady w Chorzowie. Zmiany tras ok. 30 linii

[Aktualizacja 16.06., godz. 7:30] Od 4 czerwca obowiązują zmiany na ok. 30 liniach. Wdrożenie tak licznych i nagłych modyfikacji było konieczne w związku z niezaplanowanym wyłączeniem przejazdów w rejonie estakady w Chorzowie.

Grafika: Michał Wadowski nowym dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego
Michał Wadowski nowym dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego

Michał Wadowski został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Od 29 marca br. pełnił obowiązki dyrektora, łącząc tę funkcję z rolą zastępcy dyrektora ds. administracyjnych. Wcześniej pracował w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako główny specjalista. Posiada również wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz instytucji samorządowych.