Bezpieczeństwo i ratowanie życia – PKM Tychy inwestuje w szkolenia dla kierowców

Data publikacji: 19.04.2023

Co zrobić z podejrzanym bagażem? Jak sprawnie udzielić pomocy potrzebującym pasażerom? Operator ZTM PKM Tychy od ubiegłego roku organizuje szkolenia dla kierowców, ponadto oferuje pracownikom stałe dyżury psychologa. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo oraz komfort pasażerów i kierowców.

Cykliczne szkolenia dla kierowców w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach ruszyły w 2022 roku. Funkcjonariusze tyskiej Komendy Miejskiej Policji przeszkolili wtedy 238 kierowców prowadzących autobusy komunikacji miejskiej. Spotkania z policjantami obejmowały kwestie bezpieczeństwa, w tym m.in. zasady postępowania w przypadku ujawnienia „podejrzanego” pakunku w autobusie, sposoby reakcji na agresywne zachowania pasażerów i kwestie odpowiedzialności karnej za takie zachowania, wybrane zagadnienia przepisów regulujących ruch drogowy, profilaktykę dotyczącą alkoholu i substancji odurzających oraz praktyczne aspekty dotyczące współpracy  z Policją.

Od marca tego roku kierowcy PKM Tychy biorą udział w kolejnym cyklu szkoleń, które tym razem obejmują aspekty związane z pierwszą pomocą przedmedyczną. Zajęcia prowadzą funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tychach - certyfikowani instruktorzy przygotowani do nauczania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas zajęć uczestnicy uczą się prowadzenia masażu serca  przy wykorzystaniu fantomu, który generuje informację o skuteczności prowadzonej resuscytacji. Instruktorzy prezentują też działanie defibrylatora, który może być wykorzystany do skutecznego ratowania człowieka w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej cieszą się w PKM Tychy dużym zainteresowaniem.  Bliższy kontakt z fantomem i defibrylatorem pozwala u uczestników kursu przełamać  pewne - wynikające z braku doświadczenia - obawy przed prowadzeniem resuscytacji i wykorzystaniem bardziej zaawansowanego sprzętu tj. defibrylatora do prowadzenia reanimacji. Po zakończeniu cyklu szkoleń z pierwszej pomocy w PKM planowany jest zakup dwóch defibrylatorów na ewentualne  potrzeby pracowników i osób przebywających na terenie zajezdni.

Oprócz szkoleń pracownicy PKM Tychy mogą korzystać ze stałych dyżurów psychologa.

Więcej informacji o Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach można znaleźć na stronie tutaj. 

 

Najnowsze informacje
Grafika: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.