Gminy i ZTM ułatwią dojazdy do popularnych kąpielisk

Data publikacji: 22.06.2023

Wraz z końcem roku szkolnego w komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. To nie tylko zmiana godzin odjazdów autobusów, tramwajów i trolejbusów, ale także – dzięki m.in. finansowemu zaangażowaniu miast GZM – dodatkowe kursy do popularnych kąpielisk i ośrodków rekreacyjnych.

Wakacyjne rozkłady jazdy będą obowiązywać od 24 czerwca do 3 września. - Elastycznie dostosowujemy komunikację miejską do zmieniających się potrzeb podróżnych. Na niektórych liniach tymczasowo zmniejszamy liczbę połączeń, na innych wręcz przeciwnie – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego. – W wakacje nasi pasażerowie będą chcieli dojeżdżać do miejsc, gdzie można zażyć kąpieli, zarówno tych wodnych, jak i słonecznych. Wspólnie z urzędami miast ułatwimy im to. Na niektórych liniach, dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu gmin GZM, wprowadzamy dodatkową ofertę, głównie w formie dodatkowych połączeń. Kilka zmian zasługuje na szczególną uwagę – zapowiada Michał Wawrzaszek. 

Regularne i dodatkowe połączenia – dokąd dzięki nimi dojedziemy? 

Stałymi połączeniami można dojechać w wiele miejsc o charakterze rekreacyjnym. Do takich należą m.in. zbiorniki Pogoria w Dąbrowie Górniczej, w pobliże których można dojechać np. liniami 84, 237, 637, 638, 640, 716, Stawiki w Sosnowcu, do których prowadzi linia T-15, albo tyskie Paprocany, które są m.in. na trasie takich linii autobusowych jak 4, 75, 82, 268, 696, M10, M18 i trolejbusowych B, E, G. 

Poza wszystkimi regularnymi liniami umożliwiającymi dojazd do miejsc rekreacji, ZTM, dzięki przychylności gmin GZM i w porozumieniu z nimi, przygotował największe udogodnienia na 6 liniach: 

  • 98 – z Siemianowic i Rudy Śląskiej do Doliny Górnika w Chorzowie, 
  • 164 i 264 – m.in. z Dąbrówki Wielkiej, Brzezin Śląskich, osiedli Powstańców i Wyzwolenia do Basenu Miejskiego MOSiR w Piekarach Śląskich, 
  • 220 – z Sosnowca do Zalewu Sosina w Jaworznie, 
  • 650 – z gliwickiego Centrum Przesiadkowego, m.in. przez osiedle Kopernika do Jeziora Czechowice w Gliwicach, 
  • 659 – z zabrzańskiego Placu Dworcowego do Kąpieliska Maciejów w Zabrzu-Maciejowie. 

Jak zaplanować dojazd komunikacją miejską do miejsca rekreacji? 

Najlepiej wykorzystać w tym celu wyszukiwarkę połączeń ZTM. Znajduje się ona na stronie internetowej z rozkładami jazdy w zakładce „Wyszukiwarka i mapa”. W odpowiednich polach należy wpisać miejsce początkowe i końcowe podróży, czyli kolejno np. miejsce swojego zamieszkania i punkt rekreacji, do którego chcemy dojechać. Po ustawieniu daty i godziny oraz kliknięciu „Wyszukaj połączenie” system zaproponuje opcje dojazdu. Innym sposobem jest zadzwonienie na bezpłatną oraz czynną przez cała dobę, także w weekendy, infolinię ZTM – numer telefonu 800 16 30 30. Wykwalifikowani konsultanci przedstawią najlepsze możliwości dojazdu. 

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatne autobusy i tramwaje na mecz Zagłębia ze Skrą Częstochowa
Bezpłatne autobusy i tramwaje na mecz Zagłębia ze Skrą Częstochowa

Kibice, którzy wybierają się na mecz Zagłębia Sosnowiec ze Skrą Częstochowa będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy podczas podróży mieć ważny bilet na to spotkanie lub kartę kibica.

Grafika: Otwarcie przejścia pod wiaduktem między Ligotą a Brynowem
Otwarcie przejścia pod wiaduktem między Ligotą a Brynowem

Od środy przejazdy komunikacją miejską pomiędzy Panewnikami i Ligotą a Brynowem będą nieco łatwiejsze. Stanie się tak dzięki temu, że umożliwione zostanie piesze przejście pod wiaduktem kolejowym przebiegającym nad ul. Kłodnicką.