Kolejny nowy wagon dla Tramwajów Śląskich
Na liniach Zarządu Transportu Metropolitalnego pojawia się coraz więcej nowych tramwajów. W weekend do Katowic dotarł kolejny wagon, tym razem od Pesy. Wkrótce rozpoczną się testy, po których wagon ma trafić na trasy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Wyposażony w klimatyzację przedziału pasażerskiego, gniazda USB, moduły Wi-Fi, monitoring, głosowy i wizualny system informacji pasażerskiej, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i nowoczesny, energooszczędny napęd. Tymi elementami cechuje się tramwaj, który właśnie trafił do taboru spółki Tramwaje Śląskie S.A., operatora ZTM.
Pierwszy nowy wagon 2017N wyprodukowany przez firmę Pesa Bydgoszcz S.A. wyjechał w piątek późnym wieczorem z Bydgoszczy, a w niedzielę nad ranem dotarł do zajezdni tramwajowej w Katowicach. Przewóz tramwajów odbywa się na specjalnej lawecie, a ze względu na gabaryty przejazd może być realizowany tylko nocą. Dlatego pokonanie tych 400 kilometrów zajęło tyle czasu. Teraz pora na testy homologacyjne.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z producentem, część badań homologacyjnych zostanie przeprowadzona na naszej infrastrukturze. Odbiory rozpoczną się dopiero po uzyskaniu świadectwa homologacji. Nowy wagon na torach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii może pojawić się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Motorniczowie będą się szkolić dopiero, gdy wagon uzyska świadectwo homologacji i dopełnione zostaną wszystkie niezbędne formalności.
Zamówiono tramwaje o dwóch długościach – 25 m oraz 32 m. Jako pierwsze na linię produkcyjną zakładów Pesa trafiły wagony krótsze. Proces produkcji wagonów jednak postępuje. W serii wagonów 25-metrowych drugi wagon jest niemal gotowy, przechodząc fazę uruchomień systemów i pierwsze krótkie jazdy, a dalsze 12 wagonów jest na różnych etapach produkcji. Umowa z bydgoskim producentem podpisana została w 2018 r. Obejmuje dostawę 35 nowych tramwajów: 27 wagonów 25-metrowych oraz 8 pojazdów 32-metrowych. Udział niskiej podłogi w wagonach krótszych wynosi ok. 65%, a w wagonach dłuższych ok. 75%.
![Obsługa pasażerów w dobie koronawirusa [Aktualizacja: 1 II]](/media/uploads/rok_2020/na_obszarze_jest_10_punkt%C3%B3w_obs%C5%82ugi_pasa%C5%BCera._jeden_z_nich_znajduje_si%C4%99_na_katowickim_dworcu..jpg)
Obsługa pasażerów w dobie koronawirusa [Aktualizacja: 1 II]
W trosce o podróżnych oraz pracowników organizatora transportu, wprowadziliśmy wiele zmian w zakresie obsługi pasażerów. Zmiany dotyczą między innymi liczby połączeń, ponieważ od 17 października pasażerowie mogą zajmować tylko 30 % wszystkich miejsc w pojeździe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące obsługi pasażerów, m.in. w zakresie kupna i zwrotu biletów w czasie stanu epidemii.
.jpg)
Powstaną autobusowe linie metropolitalne. Usprawnią podróżowanie po GZM
System 30 połączeń autobusowych ZTM, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między gminami i miastami – to autobusowe linie metropolitalne, które mają być uruchamiane już od kwietnia. Metropolia przedstawiła uzgodniony przebieg połączeń.