Metropolia rozpoczyna integrację biletową z MZK Jastrzębie-Zdrój. Udogodnienia dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn

Data publikacji: 16.12.2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz MZK Jastrzębie-Zdrój tworzą zintegrowany system taryfowo-biletowy, który będzie obowiązywał od początku przyszłego roku. 15 grudnia podpisano w tej sprawie porozumienie.

Obecnie między Knurowem (GZM) a Czerwionką–Leszczynami transport pasażerski obsługują cztery linie. Dwie z nich – 194 i 694 obsługuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, a pozostałe – 302 oraz 303 są realizowane przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju. Obecnie pasażerowie przesiadając się do pojazdów drugiego przewoźnika muszą korzystać z innej taryfy i kupować osobne bilety.

Od 1 stycznia 2023 r. podróżowanie pomiędzy tymi gminami będzie łatwiejsze. Metropolia GZM oraz MZK Jastrzębie-Zdrój podpisały porozumienie w sprawie wprowadzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego.

Zintegrowany system obejmie trzy rodzaje biletów miesięcznych:

  • Bilet M1 – 200 zł normalny, 100 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na terenie jednego, wybranego przez pasażera miasta w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.
  • Bilet M2 – 232 zł normalny, 116 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na terenie dwóch, wybranych przez pasażera miast w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.
  • Bilet MS – 252 zł normalny, 126 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na całej sieci
    w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.

Bilety emitowane przez MZK Jastrzębie będzie można kupić za pomocą aplikacji mobilnej „zBiletem”.

Obecnie ZTM obsługuje 55 miast i gmin. W tej liczbie jest 40 gmin wchodzących w skład Metropolii oraz 15 poza jej obszarem.

Tekst porozumienia:

Uchwała nr 318/2022 – Uchwały – Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Metropolitalny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (metropoliagzm.pl)

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatnie na mecze
Bezpłatnie na mecze

Autobusy, tramwaje i trolejbusy będą do dyspozycji kibiców piłki nożnej, którzy odwiedzą Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu. Bezpłatnie będzie można podróżować na podstawie biletów na mecze: Zagłębie Sosnowiec – Motor Lublin i Zagłębie Sosnowiec – Chrobry Głogów.

Grafika: Komunikacja ZTM bezpłatnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki
Komunikacja ZTM bezpłatnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki

Od 9 do 11 grudnia będzie można korzystać ze wszystkich połączeń autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych bezpłatnie. Wystarczy pobrać specjalny kupon, który umożliwi dojazd i powrót z wykładów, warsztatów i innych atrakcji wydarzenia, w tym ze specjalnego stoiska mobilnościowego.