Na autobusach liczby zamiast liter

Data publikacji: 06.02.2024

3 linie autobusowe, których trasy przebiegają przez Tychy i Bieruń, zmienią swoje oznaczenia. Od 24 lutego litery L, R i W zostaną zastąpione kolejno liczbami 565, 514 i 531. Do wprowadzenia tej modyfikacji jest jeszcze sporo czasu, ale akcja informacyjna, dzięki której pasażerowie mają się o tym dowiedzieć, już się rozpoczyna.

Rzecznik prasowy ZTM wyraźnie podkreśla, że zmienią się jedynie oznaczenia linii: – Chcemy, aby to było jasne: nie zmieni się ani jedna godzina odjazdu zapisana w rozkładach jazdy i nie zmieni się nawet jeden metr tras tych linii – podkreśla Michał Wawrzaszek. – Poza przemianowaniem linii, wszystko zostaje „po staremu”. Zmiana polega tylko na tym, że dotychczasowe litery zostaną zastąpione numerami – dodaje rzecznik.

W akcji informacyjnej wezmą udział m.in. informatorzy terenowi, którzy na wybranych przystankach będą odpowiadać na pytania pasażerów. Dodatkowo, w pierwszym okresie obowiązywania zmiany, autobusy linii L, R i W będą kursować z podwójnym oznaczeniem, tj. obowiązującym dotychczas – literowym, a także nowym – liczbowym. Ma to pasażerom ułatwić planowanie i odbycie podróży.

– Powody wprowadzenia tej zmiany są proste i ukierunkowane na dobro wszystkich pasażerów, także tych z niepełnosprawnościami – wskazuje Michał Wawrzaszek. – Po pierwsze, ujednolicamy system nazewnictwa. Linie autobusowe na obsługiwanym przez nas obszarze są oznaczane cyframi lub liczbami. Natomiast litery przypisywane są trolejbusom. Chcemy skończyć z dotychczasowym brakiem konsekwencji w tym zakresie, zapoczątkowanym jeszcze przez poprzedniego organizatora transportu. Po drugie, takie spójne nazywanie linii to większa przejrzystość. Teraz będzie to bardziej zrozumiałe dla wszystkich pasażerów, a przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przyjezdnych – dodaje Michał Wawrzaszek.

Najnowsze informacje
Grafika: Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości
Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

Z taryfy Transport GZM znikają dotychczasowe bilety 30-dniowe i „kolorowe” Metrobilety. Wszystkie bilety 30-dniowe zmienią się w Metrobilety, a każdy Metrobilet daje możliwość podróżowania również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Do tego dochodzi uruchomiony kilka dni temu Metrorower, z którego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie. Autobusami, tramwajami, trolejbusami, koleją i Metrorowerami.

Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębie Sosnowiec – Podbeskidzie Bielsko-Biała oraz Zagłębie Sosnowiec - Odra Opole będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.