Nowa linia minibusowa w Katowicach

Data publikacji: 15.03.2024

Już 25 marca Miasto Katowice we współpracy z metropolitalnym ZTM uruchomi nową linię minibusową w Katowicach. Będzie to linia 989. Jej główną zaletą będzie obsługa tych części dzielnic miasta, które do tej pory były tzw. białymi plamami w sieci komunikacji miejskiej. Dzięki wprowadzeniu nowej linii uzupełniona zostanie oferta dla południowych dzielnic miasta Katowice, czyli Podlesie, Zarzecze, Kostuchna.

Linia 989 znacząco rozszerzy możliwości podróżowania komunikacją publiczną po południowych dzielnicach Katowic. Ze względu na infrastrukturę będą ją obsługiwać busy. Dzięki nowej linii łatwiej będzie dostać się do dworca kolejowego „Katowice Podlesie", szkół, kościołów czy cmentarzy. Zapewni ona także możliwość przesiadki na już funkcjonujące linie autobusowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Linia 989 w pierwszym etapie swojego funkcjonowania będzie rozpoczynać swój kurs w dzielnicy Kopaniny z ulicy Kaskady i dalej będzie biegła przez dzielnice Zarzecze, Podlesie aż do Kostuchny zapewniając dostęp do komunikacji publicznej dla dynamicznie rozbudowującego się rejonu dzielnicy Podlesie w dojazdach do jej centrum, stacji kolejowej „Katowice Podlesie”, Kościoła, Cmentarza Parafialnego, Poczty, jak również połączenia z częścią dzielnicy Kostuchna. Bardzo atrakcyjne z punktu widzenia pasażera jest połączenie linii 989 ze wspomnianą wcześniej stacją PKP „Katowice Podlesie”, dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które będą chciały bezpośrednio pojechać z Podlesia do centrum Katowic będą mogły to uczynić pociągiem. Oczywiście otwiera to również drogę do podróży na innych kierunkach w zależności od oferty przewozowej przewoźników kolejowych.

W drugim etapie linia kursować będzie do Centrum Przesiadkowego w Katowicach Brynowie z uwzględnieniem obsługi ulicy Wieżowej. Taki wariant linii pozwoli dopełnić istniejącą ofertę przewozową i otworzy południowe dzielnice Katowic na nowe kierunki podróży. Połączenie tej linii z Centrum Przesiadkowym w Brynowie umożliwi pasażerom przesiadkę na autobusy i tramwaje kursujące w różnych kierunkach, w tym do centrum Katowic. Z Centrum Przesiadkowego aktualnie kursują autobusy linii 9, 10, 11, 13, 29, 45, 51, 296, 297, 297N, 688, 689, 913, 937, M12 oraz tramwaje linii 6, 14, 16, 46. Jak widać daje to szereg możliwości i wybór różnorodnych linii oraz tras podróży w momencie kiedy linia 989 wydłuży już przebieg trasy do Brynowa.

Załączniki do artykułu