Zmiany w kursowaniu komunikacji publicznej [Aktualizacja 3 VII, g. 12:30]

Data publikacji: 29.04.2020

Na niektórych liniach, z racji niższej frekwencji oraz niewystarczającej liczby kierowców, kursów jest mniej. Na innych natomiast, zgodnie z potrzebami, oferta jest zwiększana. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dot. zmian w kursowaniu linii autobusowych, tramwajowych oraz trolejbusowych.

Zachęcamy pasażerów, aby sprawdzali rozkłazdy jazdy przed planową podróżą.

>> Najaktualniejsze i szczegółowe informacje znajdują się w specjalnym komunikacie <<

 

Założenia ogólne

 

AUTOBUSY

Na większości linii w dni powszednie obowiązują wakacyjne rozkłady jazdy. W ostatnich tygodniach wprowadzono jednak wiele zmian i odstępstw od powyższego, dlatego zachęcamy do sprawdzenia szczegółowych informacji w >>KOMUNIKACIE ZBIORCZYM<<. Znajdują się tam wszelkie informacje o planowanych oraz wprowadzonych już modyfikacjach.

Zmiany od 1 lipca:

  • przywrócenie stałego rozkładu jazdy linii 189;
  • w związku ze wznowieniem linii lotniskowych (AP), zawieszone zostają dodatkowe kursy linii: 835, 840 i 870, w relacjach: Katowice – Sosnowiec, Katowice – Chorzów – Świętochłowice – Ruda Śląska – Zabrze – Gliwice oraz Katowice – Gliwice (przez DTŚ).
 

Zmiany od 6 lipca:

  • linia nr 12 - zwiększenie częstotliwości (wprowadzenie rozkładu na dni robocze nieszkolne) oraz włączenie do obsługi przystanku Ligota Śląska Pętla w kursach zapewniających dojazd do zakładu pracy;
  • linia nr 16 - w dni robocze będzie kursowała według rozkładów jazdy na dni robocze;
  • linie nr 115 i 193 - wprowadzenie rozkładów jazdy na dni robocze nieszkolne - zapewnienie wspólnej częstotliwości co 10 min.
  • linia nr 115 - zmiana godzin obsługi przystanku końcowego OBROKI MPGK.

Trolejbusy

Na liniach A, B i C obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

Uruchomiliśmy też dodatkowe kursy na linii A z przystanku TYCHY TOWAROWA.

Od 4 maja: linia F w dni robocze jeździ jak w soboty.

 

Tramwaje

Ogólne zasady:

  • zawieszona pozostaje linia nr 38;
  • linie tramwajowe kursują wg standardowych rozkładów jazdy.

 

LINIE LOTNISKOWE

Od 1 lipca wznowione zostało kursowanie linii lotniskowych.

 

Dodatkowe informacje

W związku z zagrożeniem epidemicznym oraz wprowadzanymi w sposób dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, zachęcamy, aby rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce Komunikaty. W wyniku wdrażania wielu korekt nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych.

Zachęcamy również do tego, aby Pasażerowie na adres kancelaria@metropoliaztm.pl zgłaszali, na których liniach i w jakich godzinach zapełnienie pojazdów komunikacji miejskiej przekracza wartość 50 procent - wówczas, w miarę możliwości, oferta transportowa będzie zwiększana. W przypadku połączeń o najniższej frekwencji - będzie natomiast rozpatrywana możliwość wprowadzenia ograniczeń.

Najnowsze informacje
Obsługa pasażerów w dobie koronawirusa [Aktualizacja: 30 VI]
Obsługa pasażerów w dobie koronawirusa [Aktualizacja: 30 VI]

W trosce o podróżnych oraz pracowników organizatora transportu, wprowadziliśmy wiele zmian w zakresie obsługi pasażerów. Między innymi dotyczą one liczby realizowanych połączeń. Na niektórych liniach, z racji niższej frekwencji, kursów jest mniej. Na innych natomiast, zgodnie z potrzebami, oferta będzie zwiększana. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące obsługi pasażerów, m.in. w zakresie kupna i zwrotu biletów w czasie stanu epidemii.

Stanowisko ZTM dot. incydentu opisanego na łamach Gazety Wyborczej
Stanowisko ZTM dot. incydentu opisanego na łamach Gazety Wyborczej

Poniżej prezentujemy stanowisko ZTM dot. incydentu opisanego na łamach Gazety Wyborczej w publikacji „Kierowca wyprosił z autobusu 14-latka z rowerem. Wieczorem chłopak został sam na przystanku”.