Oznaczenia linii w Zarządzie Transportu Metropolitalnego

Data publikacji: 29.04.2019

Zachęcamy do zapoznania się ze schematem objaśniającym numerację linii, które funkcjonują w Zarządzie Transportu Metropolitalnego. Uprzejmie przypominamy, iż w ramach ZTM autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w miejscowościach ościennych (np. Orzesze, Czerwionka-Leszczyny, Myszków, Żory). Niektóre z linii działają w niezmienionej formie od wielu lat, ciesząc się przy tym niesłabnącą popularnością.

Oznaczenia linii występują w formie samych cyfr lub liter; są również linie oznaczone cyframi oraz literami. Tramwajom zostały przyporządkowane najniższe wartości. Numery autobusów to cała gama cyfr od zera do tysiąca, przy czym tzw. „osiemsetki” charakteryzują się przyspieszonym taktowaniem, tj. pomijają mniej popularne przystanki na swojej trasie. Literowo oznaczone są wszystkie trolejbusy, kursujące tylko w Tychach. Numery linii specjalnych zwykle poprzedzane są literą „S”. Komunikacja zastępcza, funkcjonująca na czas remontów linii tramwajowych opisana jest zazwyczaj literą „T”.

Dotychczasowa tradycja numeracyjna wywodzi się z powojennego przedsiębiorstwa o nazwie WPK Katowice, które w szczytowym okresie obejmowało tereny od Olkusza i Chrzanowa aż po Rybnik i Racibórz. Historia komunikacji miejskiej w Katowicach jest natomiast o wiele dłuższa i wiąże się w dużej mierze z powstaniem w 1929 roku Śląskich Linii Autobusowych. Firma obsługiwała komunikację pasażerską na terenie uprzemysłowionej części Górnego Śląska, miejscowości Śląska Cieszyńskiego i organizowała kursy do małopolskiego ówcześnie Będzina oraz do Krakowa.

 Linie cyfrowe

 • tramwaj: 0 49 – w tym przedziale cyfr oznaczamy linie, które są obsługiwane tramwajami;
 • autobus: 0 791 – są to linie autobusowe kursujące ze standardowym taktowaniem;
 • autobus: 800 880 – linie autobusów przyspieszonych.

 Linie literowe

 • A F – linie trolejbusowe, które można znaleźć w Tychach;
 • J W – linie minibusowe, kursujące na Obszarze Południowym ZTM (Tychy oraz miejscowości ościenne).

 Linie cyfrowo-literowe

 • AP1 AP4 – w ten sposób oznaczone są ekspresowe linie lotniskowe, na których obowiązują bilety 24h Lotnisko;
 • Sz1 Sz4 – linie szkolne, kursujące na Obszarze Południowym ZTM;
 • 7N911N – oznaczenie linii nocnych. Cyfra zwykle odpowiada numerowi linii dziennej, która kursuje zbliżoną lub tą samą trasą;
 • A4 – linia autobusowa kursująca na terenie Gliwic;
 • E-2 – linia kursująca pomiędzy Tychami a Gliwicami. Jej specyficzne oznaczenie wynika z faktu, iż ma charakter międzymiastowy z pominięciem niektórych przystanków.

 Linia tramwajowa „Zerówka”

 • 0 – linia, która kursuje w ścisłym centrum Metropolii. Łączy katowicki plac Wolności, dworzec kolejowy, Rynek, Rondo, Spodek z Parkiem Śląskim
  oraz ze Stadionem Śląskim w Chorzowie. Oprócz kursów regularnych, uruchamiana jest również wedle potrzeb na czas imprez masowych.

 „Tramwajowa Linia Turystyczna” 23

Jest to linia, którą obsługują zabytkowe składy, np. wagon silnikowy typu N z 1953 roku oraz doczepny typu 4ND1 z 1959 roku. Kursuje w niedziele i święta od czerwca do września. Podróż linią turystyczną stanowi niezwykłą okazję do spotkania z żywą historią i przekonania się, jak wyglądały codzienne podróże kilkadziesiąt lat temu. Pojazdy zabytkowe są również znakomitym kąskiem dla fotografów.

 Linie tymczasowe

W miejscu litery „x” umieszczamy cyfry.

 • T-x, T-xx – tak oznaczamy pojazdy, które są komunikacją zastępczą dla tramwajów. Litera „x” zwykle jest tożsama z numerem linii, którą wspomniana komunikacja zastępuje;
 • Sx, Sxx – oznaczenie linii specjalnych, kursujących np. w trakcie imprez masowych.
Najnowsze informacje
Nowe wagony na trasie
Nowe wagony na trasie

Linia tramwajowa nr 36 w Katowicach zyskała dziś fabrycznie nowy tabor. To już kolejne nowości dla pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego. Wagony Pesa 2017N są klimatyzowane i spełniają najwyższe standardy pojazdów szynowych.

Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Trzymamy rękę na pulsie
Nowe obostrzenia dotyczące koronawirusa. Trzymamy rękę na pulsie

Nowe rozporządzenie rządu zakłada, że w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogło przebywać mniej pasażerów. Każdy autobus, tramwaj czy trolejbus zabierze na pokład tyle osób, ile stanowi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Realizując plan postępowania podczas zwiększonej zachorowalności na COVID-19, m.in. wprowadzamy kolejne zmiany w rozkładach jazdy i zachęcamy do podróży tramwajem.