Przetarg na przebudowę torowiska w Sosnowcu rozstrzygnięty

Data publikacji: 07.04.2021

Tramwaje Śląskie i przedstawiciele firmy TOR-KRAK podpisali umowę na modernizację linii tramwajowej wzdłuż ulic generała Andersa i 1 Maja w Sosnowcu. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w lutym 2023 r.

Zwycięzcy przetargu ogłoszonego w lipcu 2020 roku zajmą się modernizacją trzykilometrowego odcinka linii tramwajowej. Prace będą przebiegać pomiędzy rondem Zagłębia Dąbrowskiego a rozgałęzieniem torowiska w Dańdówce. W ramach projektu zmodernizowanych zostanie kilka tysięcy metrów torów. Postawione zostaną nowe słupy, sieć trakcyjna oraz słupy przystankowe. Co ważne przebudowane zostaną również sieci podziemne oraz układ zasilania.

Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, na inwestycji zyskają wszyscy. Pasażerowie, bo będą podróżować w bardziej komfortowych warunkach, mieszkańcy, ponieważ w okolicy będzie mniejszy hałas oraz kierowcy i piesi, dzięki bezpiecznym przejazdom i przejściom. To wszystko będzie możliwe dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych rozwiązań, tj. montaż urządzeń wyrównawczych, ogrzewane zwrotnice, system smarownic.

Przebudowa sosnowieckiego torowiska to kolejny etap projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, którego celem jest modernizacja infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej. Komisja przetargowa to zadanie powierzyła krakowskiej firmie TOR-KRAK, która chce wykonać tę inwestycję za nieco ponad 28 milionów złotych netto. Generalny wykonawca będzie miał 22 miesiące na realizację całości prac.

Najnowsze informacje
Grafika: Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM
Nad wodę i w podróż w czasie. Rusza wakacyjna oferta Transport GZM

Wraz z końcem roku szkolnego w komunikacji miejskiej Transport GZM zaczną obowiązywać wakacyjne rozkłady jazdy. Dzięki wprowadzanym przez gminy i Zarząd Transportu Metropolitalnego zmianom m.in. łatwiej będzie dojechać do popularnych kąpielisk. Poza tym na atrakcje związane z transportem zbiorowym mogą liczyć miłośnicy zabytkowych pojazdów.

Grafika: Bezpłatny transport na Kierunek GZM
Bezpłatny transport na Kierunek GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 9 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 26, 27 i 28 czerwca będziemy obchodzić święto Metropolii.