Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie

Data publikacji: 20.01.2023

W najbliższy poniedziałek, 23 stycznia, tramwaje ponownie będą kursować wzdłuż ul. 3 Maja w Chorzowie. Będzie to linia 10, która połączy Rudę Śląską i Chorzów z Bytomiem. Na powrót tramwajów linii 11, czyli tych jadących w stronę Katowic, trzeba będzie jeszcze poczekać ze względu na prowadzone w rejonie dawnej Huty Kościuszko prace inwestycyjne.

Stopień realizacji prac modernizacyjnych na ulicy 3 Maja pozwala na przywrócenie ruchu tramwajowego na tym odcinku. Inne prace, prowadzone przy dawnej Hucie Kościuszko, skutkują wstrzymaniem ruchu między ul. Metalowców a chorzowskim Rynkiem, przez co linia nr 11 nie kursuje. Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ul. 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia (i przeciwnie). 

Mowa oczywiście o tramwajach linii 10, które rozpoczną kursowanie na ul. 3 Maja w najbliższy poniedziałek 23 stycznia. Połączenia będą realizowane w relacji Ruda Śląska Chebzie Pętla – Bytom Szkoła Medyczna. Wznowienie ruchu na tym odcinku oznacza jednocześnie zawieszenie zastępczej komunikacji autobusowej T-11 i linii tramwajowej 56.

Przywrócenie ruchu tramwajowego w kierunku Katowic będzie można planować po przebudowie układu torowego od ul. Metalowców do estakady. Pasażerowie zyskają wtedy nowy komfort jazdy dzięki nowemu torowisku, ale również nowoczesną infrastrukturę przystankową z wyniesionymi peronami ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie. Przystanek Metalowców zostanie przesunięty na południe w rejon pl. Powstańców Śląskich i zintegrowany z przystankiem autobusowym w kierunku Bytomia, a dzięki przejściu podziemnemu również z przystankiem autobusowym w stronę Katowic.

Szczegółowe informacje o opisywanych zmianach w ruchu tramwajowym zostały opublikowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego na stronie internetowej w zakładce Aktualności – Komunikaty. 

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatnie na mecze
Bezpłatnie na mecze

Autobusy, tramwaje i trolejbusy będą do dyspozycji kibiców piłki nożnej, którzy odwiedzą Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu. Bezpłatnie będzie można podróżować na podstawie biletów na mecze: Zagłębie Sosnowiec – Motor Lublin i Zagłębie Sosnowiec – Chrobry Głogów.

Grafika: Komunikacja ZTM bezpłatnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki
Komunikacja ZTM bezpłatnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki

Od 9 do 11 grudnia będzie można korzystać ze wszystkich połączeń autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych bezpłatnie. Wystarczy pobrać specjalny kupon, który umożliwi dojazd i powrót z wykładów, warsztatów i innych atrakcji wydarzenia, w tym ze specjalnego stoiska mobilnościowego.