Wirtualna tablica SDIP już działa. Dzięki niej łatwiej zaplanujesz podróż z ZTM

Data publikacji: 13.04.2023

Na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego uruchomione zostały nowe funkcje. Są to adnotacje, dzięki którym każdy może zapoznać się z informacjami o bieżącym ruchu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą sprawdzić za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, tramwaj lub trolejbus oraz czy interesujący ich kurs zostanie zrealizowany.

Pasażerowie przeglądając rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM mogą już sprawdzić aktualne informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Testowana jest nowość, która ułatwi zarówno planowanie przejazdów, jak i samo podróżowanie. Funkcjonalności działają zarówno na komputerze, jak i w wersji mobilnej. Oznacza to, że nawet stojąc już na przystanku, każdy na swoim telefonie może sprawdzić i następnie zdecydować, czy czekać na wybrany autobus, czy jednak poszukać innego połączenia.

Nowe funkcjonalności na stronie internetowej umożliwiają internautom pozyskanie dwóch rodzajów informacji. Po pierwsze, każdy może sprawdzić, za ile minut przyjedzie najbliższy autobus, tramwaj lub trolejbus wybranej linii na konkretny przystanek. Po drugie, na bieżąco będą aktualizowane informacje o ewentualnie odwoływanych kursach danej linii.

Gdzie znaleźć aktualne informacje?

Obydwie informacje dostępne są w tym samym miejscu. Są one publikowane na stronie internetowej z rozkładem jazdy danej linii po wybraniu konkretnego przystanku. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową z rozkładami jazdy. Najpierw wybieramy interesującą nas linię, np. autobus M4. Następnie, po ewentualnym kliknięciu „Aktualny rozkład jazdy” – bo ten krok nie zawsze ma miejsce – wybieramy interesujący nas przystanek, np. Środula Osiedle. I to właśnie na tej podstronie znajdziemy interesujące nas informacje.

Adnotacja o najbliższym przyjeździe autobusu, tramwaju lub trolejbusu znajduje się u góry strony tuż pod numerem wybranej linii. Wartość podawana jest w minutach a obok niej znajduje się napis „Najbliższy odjazd”. Natomiast informacja o ewentualnym odwołaniu konkretnego kursu jest prezentowana poprzez przekreślenie jego minut oraz oznaczenie ich na czerwono. Dodatkowo, adnotacja pojawia się również pod godzinami odjazdów aktualnego dnia – w sekcji „Wszystkie kursy dnia: <aktualny dzień>”.

Wraz z wdrożeniem tych funkcjonalności, ZTM zaprzestał publikowania informacji o odwołanych kursach na profilu na Facebooku. Przypomnijmy, że te i inne informacje podróżni wciąż mogą pozyskiwać dzwoniąc na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (nr tel.: 800 16 30 30) oraz – będąc już na wybranych przystankach – sprawdzając informacje wyświetlane na elektronicznych tablicach informacyjnych.

Każdego dnia roboczego na zlecenie ZTM realizowane jest ponad 20 tys. połączeń w 56 gminach. To z racji skali  działalności ZTM oraz ze względu na zdarzenia losowe niektóre z kursów nie mogą ostatecznie zostać zrealizowane. W 2022 r. przewoźnicy zrealizowali ok. 99,5% zleconej im pracy przewozowej. Teraz te „pół procenta” będzie oznaczane na stronie internetowej z rozkładami jazdy. 

Najnowsze informacje
Grafika: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.