Zarząd Transportu Metropolitalnego doceniony przez Fundację im. Stefana Batorego

Data publikacji: 23.02.2023

Od kilkunastu lat, w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Fundacja im. Stefana Batorego docenia współpracę pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Laureatami tegorocznego, prestiżowego konkursu został Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Fundacja Transgresja. Zwycięzcy, reprezentujący Śląsk i Zagłębie, odebrali nagrodę w kategorii Super Samorząd.

Zarządowi Transportu Metropolitalnego przyznano nagrodę za gotowość do współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz za wprowadzenie w komunikacji miejskiej szeregu rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. W ostatnich kilkunastu miesiącach wdrożonych zostało wiele udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami. Za przykład może posłużyć ustandaryzowanie głośności sygnałów akustycznych wewnątrz pojazdów, wprowadzenie do umów przewozowych zapisu, że kierowcy autobusów nie mogą ściszać komunikatów głosowych, dodatkowa zapowiedź głosowa w tramwajach: "uwaga – wysiadanie na jezdnię", czy też wymóg kontrastowych oznaczeń progów w wejściach do autobusów i na przystankach. – Na szczególną uwagę zasługuje jednak autorskie rozwiązanie.  Są to wypukłe naklejki, które umieszczane są na tablicach rozkładowych. Znajdują się na nich nazwy przystanków zapisane w alfabecie Braille’a oraz kody QR, które prowadzą do stron internetowych z rozkładami jazdy.

Większość rozwiązań poświęconych osobom z niepełnosprawnościami ZTM wprowadzał z własnej inicjatywy. Jak podkreślają przedstawiciele organizatora transportu, systematyczne wdrażanie tych udogodnień to duża zasługa gmin należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To właśnie dzięki przychylności oraz formalno-finansowemu wsparciu jednostek samorządu terytorialnego możliwe było urzeczywistnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dużą rolę w procesie dostosowywania komunikacji miejskiej do potrzeb wszystkich grup pasażerów odegrały również organizacje pozarządowe – przede wszystkim te, które wokół siebie skupiają osoby z niepełnosprawnościami. W przypadku ZTM były to przede wszystkim fundacje Transgresja oraz Ważni Ludzie. To właśnie fakt współpracy organizatora transportu z trzecim sektorem został dostrzeżony i docenione przez jury konkursu.

Uroczysta gala konkursu odbyła się wczoraj w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jury przyznało 5 nagród Super Samorząd 2022. Zarząd Transportu Metropolitalnego był jedynym organizatorem komunikacji miejskiej w Polsce, który został wyróżniony w ten sposób. W imieniu ZTM statuetkę odebrali zastępca dyrektora ZTM ds. kontrolingu Adam Sujkowski oraz przewodnicząca zespołu ds. dostępności w ZTM Katarzyna Ziomek. 

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu oraz Fundacji im. S. Batorego można znaleźć na stronie inicjatywy „Masz Głos”.

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon
Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon

Uczestnicy niedzielnego meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Puszcza Niepołomice będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Wystarczy mieć przy sobie bilet wstępu i specjalny kupon.

Grafika: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej
Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej

Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany. Wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A.