Zmiana sposobu personalizacji karty ŚKUP. Dane pasażera nie będą nadrukowane na karcie

Data publikacji: 04.10.2022

Od dziś zmienia się sposób personalizacji karty ŚKUP. Zamawiane od dziś karty spersonalizowane nie będą już zawierać informacji o imieniu i nazwisku oraz zdjęcia, a pasażer otrzyma kartę z opisem „Na okaziciela”. Dane pasażera składającego wniosek o wydanie karty spersonalizowanej od teraz będą zapisywane jedynie w systemie.

Zmiana wyglądu karty spersonalizowanej nie spowoduje żadnych zmian w procesie wydawania i korzystania z karty. Zdjęcie pasażera będzie zapisane w systemie, dzięki czemu kontroler będzie mógł ocenić, czy kartą posługuje się uprawniona osoba.

Nadal możliwe będzie zamawianie kart niespersonalizowanych, na dotychczasowych zasadach.

Aplikacja Transport GZM

Nowy system sprzedaży biletów, wraz z obsługującą go aplikacją mobilną Transport GZM, będzie działał od listopada.  Karty ŚKUP nie znikną jednak z obiegu – za ich pomocą będzie można korzystać z biletów, które były kupione i zapisane na nich przed uruchomieniem nowego systemu płatności za bilety.

Do najważniejszych zmian w unowocześnionym systemie należeć będzie przejście z trybu offline do online, dzięki czemu transakcje będą dokonywane w czasie niemal rzeczywistym. W celu utworzenia konta i korzystania z nowych funkcji systemu nie będzie już potrzebna karta, wystarczy pobrać aplikację w sklepie Google Play lub App Store. Wygodniejszy będzie również sposób rejestrowania się nowych użytkowników czy kodowania zniżek.

Metrokarta

Od marca przyszłego roku dostępne również będą Metrokarty. Pozwolą one, aby pasażerowie, którzy za pomocą karty wolą kupować bilety komunikacji miejskiej, mogli w pełni korzystać z unowocześnionego systemu. Nowe karty zmienią się wizualnie i technologicznie. Będą wykonane z trwalszych materiałów, będą miały nową szatę graficzną, nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Dane te, podobnie jak po obecnie wprowadzanej zmianie, będą potrzebne jedynie do założenia konta imiennego i będą wyświetlane podczas kontroli biletów na terminalu kontrolera.

W czasie, gdy w obiegu pojawią się Metrokarty, wcześniej wyrobione karty ŚKUP również pozostaną w użyciu, aż do upływu terminu ich ważności. 

Najnowsze informacje
Grafika: Zmieni się lokalizacja Punktu Obsługi Pasażera w Gliwicach
Zmieni się lokalizacja Punktu Obsługi Pasażera w Gliwicach

Od 5 grudnia gliwicki POP będzie mieścił się w nowo otwartym Centrum Przesiadkowym. Pasażerowie w jednym miejscu będą mogli załatwić swoje sprawy i przesiąść się do wybranego środka transportu.

Grafika: Dla pasażerów dojeżdżających do Gliwic ZTM przygotował dodatkowe informacje
Dla pasażerów dojeżdżających do Gliwic ZTM przygotował dodatkowe informacje

3 grudnia, w związku z oddaniem do użytku Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, na terenie tego miasta zmieni się funkcjonowanie ok. 50 linii autobusowych. Zarząd Transportu Metropolitalnego podkreśla, że wśród tych linii są także takie, których trasa wykracza poza Gliwice i z tego powodu z modyfikacjami powinni się zapoznać także mieszkańcy np. Knurowa, Pyskowic i Zabrza. Teraz, aby pasażerom z tych miast ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej, organizator transportu przygotował dodatkowe materiały informacyjne.