Obwieszczenie

Data publikacji: 10.02.2023

w sprawie naruszenia dostępności danych osobowych wskutek awarii systemu ŚKUP

Szanowni Państwo,

w związku z przekazaną przez Urząd Metropolitalny Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii (UM GZM) informacją o przeprowadzonym ataku hakerskim na serwery Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), dane osobowe w module reklamacji zostały zaszyfrowane. 

Z uzyskanych informacji nie ma potwierdzenia o wycieku danych osobowych osób korzystających z modułu reklamacji ŚKUP. Administrator Danych Osobowych użytkowników ŚKUP w dniu 10 lutego 2023r. powiadomił o zaistniałym naruszeniu dostępności danych osobowych Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Jakie są możliwe konsekwencje i zagrożenia?

W związku z zaistniałym zdarzeniem wskazujemy konsekwencje naruszenia dostępności Państwa danych osobowych:

- brak możliwości skorzystania ze środków zgromadzonych w elektronicznej portmonetce na karcie ŚKUP,

- brak dostępności do danych zawartych w karcie ŚKUP,

- brak możliwości wydawania kart ŚKUP.

Co należy zrobić i jakie podjęto kroki?

Wszelkie informacje dotyczące postępowania podczas awarii ŚKUP znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego w zakładce aktualności dostępnej pod adresem:  https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/

Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie dostępności danych osobowych w możliwe jak najszybszym czasie.

Informacje

W celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych, którym jest Pan Bartłomiej Czauderna, iod@metropoliaztm.pl

Ponadto w związku z zaistniałym zdarzeniem możecie się Państwo kontaktować z Zarządem Transportu Metropolitalnego pod danymi teleadresowymi dostępnymi na stronie podmiotowej BIP ZTM.

Informacje dotyczące zaistniałego zdarzenia będą na bieżąco aktualizowane i publikowane na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego w zakładce aktualności.

Pragniemy wyrazić szczere ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją i serdecznie Państwa przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Najnowsze informacje
Grafika: Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż
Masz bilet na mecz Zagłębia? Nie płacisz za podróż

Kibice, którzy wybierają się na mecze Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Łęczna i Stalą Rzeszów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Grafika: GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem
GZM zacieśnia współpracę z katowickim lotniskiem

Już wiadomo, gdzie na lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec. Możliwość ładowania „elektryków” na lotnisku ułatwi funkcjonowanie linii metropolitalnych, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Metropolii i turystów.