Obwieszczenie

Data publikacji: 10.02.2023

w sprawie naruszenia dostępności danych osobowych wskutek awarii systemu ŚKUP

Szanowni Państwo,

w związku z przekazaną przez Urząd Metropolitalny Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii (UM GZM) informacją o przeprowadzonym ataku hakerskim na serwery Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), dane osobowe w module reklamacji zostały zaszyfrowane. 

Z uzyskanych informacji nie ma potwierdzenia o wycieku danych osobowych osób korzystających z modułu reklamacji ŚKUP. Administrator Danych Osobowych użytkowników ŚKUP w dniu 10 lutego 2023r. powiadomił o zaistniałym naruszeniu dostępności danych osobowych Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Jakie są możliwe konsekwencje i zagrożenia?

W związku z zaistniałym zdarzeniem wskazujemy konsekwencje naruszenia dostępności Państwa danych osobowych:

- brak możliwości skorzystania ze środków zgromadzonych w elektronicznej portmonetce na karcie ŚKUP,

- brak dostępności do danych zawartych w karcie ŚKUP,

- brak możliwości wydawania kart ŚKUP.

Co należy zrobić i jakie podjęto kroki?

Wszelkie informacje dotyczące postępowania podczas awarii ŚKUP znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego w zakładce aktualności dostępnej pod adresem:  https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/

Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie dostępności danych osobowych w możliwe jak najszybszym czasie.

Informacje

W celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa przetwarzanych danych osobowych Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych, którym jest Pan Bartłomiej Czauderna, iod@metropoliaztm.pl

Ponadto w związku z zaistniałym zdarzeniem możecie się Państwo kontaktować z Zarządem Transportu Metropolitalnego pod danymi teleadresowymi dostępnymi na stronie podmiotowej BIP ZTM.

Informacje dotyczące zaistniałego zdarzenia będą na bieżąco aktualizowane i publikowane na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego w zakładce aktualności.

Pragniemy wyrazić szczere ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją i serdecznie Państwa przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Najnowsze informacje
Grafika: Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon
Bezpłatnie autobusem, tramwajem, czy trolejbusem? Wystarczy pobrać kupon

Uczestnicy niedzielnego meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec i Puszcza Niepołomice będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Wystarczy mieć przy sobie bilet wstępu i specjalny kupon.

Grafika: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej
Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Sosnowiec - sporo zmian w komunikacji tramwajowej

Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany. Wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A.