ŚKUP

Data publikacji: 16.12.2018

1. Co to jest ŚKUP

Śląska Karta Usług Publicznych to wspólny projekt 21 gmin aglomeracji katowickiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Karta ŚKUP spełnia wiele funkcji. Jest używana jako bilet komunikacji miejskiej – obowiązuje we wszystkich pojazdach kursujących na zlecenie ZTM (autobusy, tramwaje, trolejbusy). Dodatkowo można nią zapłacić również za parkowanie, może być używana w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin. ŚKUP może być także nośnikiem podpisu elektronicznego.

2. Logowanie do ŚKUP

3. Jak wybrać i zamówić kartę

4. Jak wymienić kartę

5. Mobilny ŚKUP – Mobilna Aplikacja Pasażera

Aplikację można pobrać przez Google Play i App Store.

Dzięki aplikacji MOBILNY ŚKUP:

 • zakodujesz bilet i zapiszesz zasilony Pieniądz Elektroniczny zakupiony na Portalu Klienta ŚKUP bez konieczności wizyty w kolekturze biletowej czy kiosku,
 • złożysz wniosek o fakturę VAT,
 • złożysz reklamację,
 • zgłosisz problem z pojazdem, w infrastrukturze przystankowej albo w automatach i parkomatach ŚKUP
  – z możliwością przesyłania zdjęć,
 • zyskujesz dostęp do rozkładów jazdy oraz komunikatów,
 • masz możliwość bezpośredniego kontaktu z ZTM,
 • łatwo sprawdzisz dane o posiadanej karcie (zapisane środki, ulgi, datę ważności),
 • masz możliwość prostej zmiany hasła i kodu PIN, a nawet zablokowania karty,
 • kupisz bilety: 30-dniowe, 90-dniowe, 180-dniowe oraz miesięczne Metrobilety – wspólną ofertę ZTM i Kolei Śląskich. Dodatkowo zakupisz bilety wieloprzejazdowe ważne przez 180 dni, dzienne, 24-godzinne, jednorazowe – w tym również bilety grupowe umożliwiające przejazd do 5 osób w grupie.

Kupując bilet można skorzystać z opcji "Zakup biletu", czyli zakodować bilety na karcie lub dokonać bezpośredniego zakupu poprzez funkcję "Kupuj i jedź". Wybrane bilety prezentowane są w postaci QRcodu i nie wymagają styku karty z kasownikiem w pojeździe.

6. Punkty Obsługi

7. Karta ŚKUP w komunikacji

8. Jak używać karty ŚKUP w pojeździe

9. Kodowanie ulg

Na spersonalizowanej karcie ŚKUP może zostać zakodowana przysługująca ulga. Dzięki temu osoby posiadające prawo do przejazdu ulgowego podczas kontroli nie muszą pokazywać żadnych dodatkowych dokumentów. W przypadku płacenia za przejazdy jednorazowe w taryfie odległościowej, jeśli na karcie jest zapisana ulga, system pobiera kwotę odpowiadającą cenie biletu ulgowego. Jeśli na karcie ulgi nie ma, system pobiera sumę odpowiadającą cenie biletu normalnego (w tym przypadku chcąc kupić bilet ulgowy, należy wybrać na czytniku odpowiednią opcję).

10. Czytniki kart

11. Usługi ŚKUP

12. Inne usługi

13. Finansowanie projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego lata 2007-2013.

Koszty budowy i utrzymania systemu to:
 • 149,3 mln zł - koszt wdrożenia systemu objęty dofinansowaniem unijnym,
 • 82,5 mln zł - dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego,
 • 190 mln zł - całkowity koszt projektu (wdrożenie + utrzymanie przez 65 miesięcy).