ZTM współgospodarzem konferencji Klubu Inżynierii Ruchu

Data publikacji: 20.05.2022

Jak organizować transport w 56 miastach? Jak działa Inteligentny System Transportowy w różnych częściach województwa śląskiego? Między innymi o tym dyskutowali wczoraj przedstawiciele ZTM i Klubu Inżynierii Ruchu w czasie konferencji poświęconej komunikacji w miastach.

Podczas spotkania swoje wystąpienia zaprezentowali dyrektorzy Zarządu Transportu Metropolitalnego, członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek oraz przedstawiciele miast. Dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska opowiedziała o wyzwaniach związanych z integracją trzech organizatorów transportu. -  Cieszę się, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i wymienić spostrzeżeniami. To budujące, kiedy możemy opowiadać o tym, co zrobiliśmy i jak wiele pomysłów mamy jeszcze w zanadrzu - mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Oprócz kwestii związanych z integracją, goście z Klubu Inżynierii Ruchu mogli posłuchać również m.in. wystąpienia dyrektora ZTM ds. przewozów Aleksandra Soboty o liniach metropolitalnych, dyrektora ds. administracyjnych Krzysztofa Dzierwy, który omówił między innymi kwestie związane z dostępnością i społeczną odpowiedzialnością oraz dyrektora ds. kontrolingu Adama Sujkowskiego, mówiącego o mechanizmach finansowania i rozliczania przewozów.

W ZTM gościli także przedstawiciele miast, którzy opowiedzieli o działaniu Inteligentnego Systemu Sterowania w Tychach, Częstochowie i w Chorzowie.

Konferencja zakończyła się wspólną debatą podsumowującą oraz zwiedzaniem siedziby Zarządu Transportu Metropolitalnego, podczas którego pracownicy ZTM zaprezentowali działanie dyspozytorni Centralnego Zarządzania Ruchem, infolinii, biletomatów, kasowników oraz omówili działanie systemu BusMan. 

Najnowsze informacje
Grafika: Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Gliwicach.    Nowe rozkłady jazdy dla 50 linii autobusowych
Duże zmiany w komunikacji miejskiej w Gliwicach. Nowe rozkłady jazdy dla 50 linii autobusowych

Centrum Przesiadkowe w Gliwicach zostanie oficjalnie otwarte 10 grudnia. Jednak autobusy będą mogły korzystać z tego obiektu już tydzień wcześniej. 3 grudnia wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Obejmą one ok. 50 linii kursujących na obszarze 21 gmin.

Grafika: Ułatwienia, które usłyszysz, zobaczysz, dotkniesz - o inkluzywnej komunikacji miejskiej
Ułatwienia, które usłyszysz, zobaczysz, dotkniesz - o inkluzywnej komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Metropolitalnego podsumowuje rozwiązania, które przeznaczone są zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ich prezentacji pomogły osoby z niepełnosprawnościami oraz o obniżonej mobilności.