ZTM współgospodarzem konferencji Klubu Inżynierii Ruchu

Data publikacji: 20.05.2022

Jak organizować transport w 56 miastach? Jak działa Inteligentny System Transportowy w różnych częściach województwa śląskiego? Między innymi o tym dyskutowali wczoraj przedstawiciele ZTM i Klubu Inżynierii Ruchu w czasie konferencji poświęconej komunikacji w miastach.

Podczas spotkania swoje wystąpienia zaprezentowali dyrektorzy Zarządu Transportu Metropolitalnego, członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek oraz przedstawiciele miast. Dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska opowiedziała o wyzwaniach związanych z integracją trzech organizatorów transportu. -  Cieszę się, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i wymienić spostrzeżeniami. To budujące, kiedy możemy opowiadać o tym, co zrobiliśmy i jak wiele pomysłów mamy jeszcze w zanadrzu - mówi dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Oprócz kwestii związanych z integracją, goście z Klubu Inżynierii Ruchu mogli posłuchać również m.in. wystąpienia dyrektora ZTM ds. przewozów Aleksandra Soboty o liniach metropolitalnych, dyrektora ds. administracyjnych Krzysztofa Dzierwy, który omówił między innymi kwestie związane z dostępnością i społeczną odpowiedzialnością oraz dyrektora ds. kontrolingu Adama Sujkowskiego, mówiącego o mechanizmach finansowania i rozliczania przewozów.

W ZTM gościli także przedstawiciele miast, którzy opowiedzieli o działaniu Inteligentnego Systemu Sterowania w Tychach, Częstochowie i w Chorzowie.

Konferencja zakończyła się wspólną debatą podsumowującą oraz zwiedzaniem siedziby Zarządu Transportu Metropolitalnego, podczas którego pracownicy ZTM zaprezentowali działanie dyspozytorni Centralnego Zarządzania Ruchem, infolinii, biletomatów, kasowników oraz omówili działanie systemu BusMan. 

Najnowsze informacje
Grafika: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.