Bezpłatnie do szkoły i po szkole

Data publikacji: 29.08.2023

Ulga metropolitalna dla dzieci i młodzieży od 7 lat do 16. rocznicy urodzin pozwala bezpłatnie korzystać z komunikacji ZTM – wszystkich połączeń autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Wystarczy zakodować ulgę na karcie lub w aplikacji Transport GZM.

Jak to działa?

 👉 z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież mające miejsce zamieszkania/zameldowania na terenie GZM i w gminach, które zawarły odpowiednie porozumienie;

👉 uprawnienie koduje się na karcie lub w aplikacji Transport GZM na podstawie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. legitymacja szkolna) i miejsce zamieszkania/zameldowania;

👉 ulgę metropolitalną na spersonalizowanej karcie można zakodować w Punktach Obsługi Pasażera, których lista znajduje się tutaj.

👉 w systemie Transport GZM ulgę koduje się samodzielnie. Następnie konieczne jest potwierdzenie jej w Punktach Obsługi Pasażera lub przez kontrolera biletów. Do czasu weryfikacji, podczas podróży, trzeba mieć przy sobie dokument uprawniający do ulgi.

Wszystkie szczegóły dotyczące ulgi metropolitalnej można znaleźć w Taryfie przewozu. 

Najnowsze informacje
Grafika: Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów
Zmodernizowana pętla w Rudzie Śląskiej Chebziu i zmiany w ruchu tramwajów

Po zakończeniu przebudowy pętli Chebzie i rozpoczęciu modernizacji torowiska wzdłuż ul. Dworcowej w Rudzie Śląskiej, wprowadzone zostaną liczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zaczną one obowiązywać od najbliższej soboty (25 maja) i obejmą ponad 10 linii tramwajowych.

Grafika: Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy
Juwenalia Śląskie 2024: Katowice uruchamiają bezpłatną linię autobusową na Trzy Stawy

Miasto Katowice oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchamiają specjalną linię na studenckie Juwenalia. Autobusy, oznaczone jako S1, będą kursować między przystankami Katowice Sądowa a Osiedle Paderewskiego Trzy Stawy. Przejazdy będą bezpłatne.