Nowy wagon Modertans dla Tramwajów Śląskich

Data publikacji: 17.02.2020

Blisko dwa lata temu Tramwaje Śląskie podpisały umowę z firmą Modertrans Poznań na dostawę 10 nowych wagonów jednoczłonowych. Jeden z nich w weekend został skierowany na proces homologacji.

W sobotę 15 lutego nowy tramwaj został przewieziony do MPK w Poznaniu, gdzie będzie przechodził proces homologacyjny. Po jego zakończeniu ma zostać przekazany spółce Tramwaje Śląskie. Zgodnie z planem ma to nastąpić w marcu.

Konstrukcja i design zewnętrzny serii wagonów dla spółki Tramwaje Śląskie bazuje na rozwiązaniach z pojazdów Moderus Gamma. Wagon jest niemal w połowie niskopodłogowy, osadzony na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. W części pasażerskiej tramwaju znalazły się m.in.: klimatyzacja, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej i wiele innych.

Produkcja pozostałych wagonów – jak zapewnia producent – realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Jej zakończenie ma nastąpić w czerwcu.

Zakup 10 wagonów jednoczłonowych z poznańskiego Modertransu to pierwsze z dwóch zadań taborowych realizowanych przez Tramwaje Śląskie S.A. Działania podejmowane są w ramach „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską. Umowę z firmą Modertrans Poznań podpisano w Chorzowie 8.03.2018 r. Wartość zamówienia to niespełna 29 mln zł netto. Umowa zawiera również prawo opcji, z którego Tramwaje Śląskie będą chciały skorzystać w ramach etapu III Projektu, domawiając dodatkowo 5 wagonów jednokierunkowych o tych samych parametrach.

Najnowsze informacje
Grafika: 14 sierpnia POP nieczynne, infolinia bez zmian
14 sierpnia POP nieczynne, infolinia bez zmian

W piątek 14 sierpnia 2026 r. Punkty Obsługi Pasażera oraz biuro ZTM przy ul. Barbary 21a w Katowicach będą nieczynne. Pasażerowie będą mogli korzystać z infolinii ZTM (tel.: 800 16 30 30), która będzie funkcjonować bez zmian.

Grafika: Pasażerowie komunikacji miejskiej zmieniają  swoje nawyki zakupowe
Pasażerowie komunikacji miejskiej zmieniają swoje nawyki zakupowe

Rośnie sprzedaż biletów średnio- i długookresowych. Ponadto pasażerowie coraz chętniej kupują bilety elektroniczne zamiast papierowych. To dwa najważniejsze wnioski z zestawienia sprzedaży za pierwsze półrocze 2026 r., które przygotował Zarząd Transportu Metropolitalnego.